Kto prowadzi nas na rzeź?

Od kilku dni słyszymy o groźnej i nieobliczalnej Rosji. O cynicznym planie Putina. Słyszeliśmy nawet o możliwym konflikcie nazwanym Trzecią Wojną Światową. Czy Rosja jest aż tak groźna i czas się szykować na wojnę?

Czy Rosja zagraża bezpieczeństwu w Europie?

Obecna Rosja to państwo, które przegrało właśnie trzecią wojnę światową, zwaną też „zimną”. I datę tego zwycięstwa znamy – 1991. Czy Rosja obecna jest aż tak mocna, aby zagrozić Zachodowi? Dziś każdy ledwo co pojmujący analityk wskazuje na słabnącą gospodarkę Rosji, jej całkowitą zależność od eksportu surowców. Czy w zeszłym roku cokolwiek wskazywało, że Rosja podejmie wysiłki w wyniku czego odłączono od Ukrainy kawałek terytorium? Nie.

Putin zdecydowanie zareagował na sytuacje na Ukrainie w trakcie przewrotu w wyniku którego do władzy dostali się zdecydowanie bardziej przechylni zachodowi politycy.  To był klucz do działania ze strony Rosji. Widać to i po wywiadach, gdzie przed przewrotem Putin udawał zupełnie nie zainteresowaną stronę, która tylko i wyłącznie chce bezwarunkowo dać 15 miliardów dolarów pomocy.

Gwarantem dobrego kursu miała być finansowa zależność Ukrainy.

Jednak 20 lutego coś się wydarzyło i świat stanął na głowie. Demokratycznie wybranego prezydenta nielegalnie obalono, a nowy rząd bez zwłoki uznało i EU i USA.

Czy NATO zagraża Rosji?

W dzisiejszej Rzepie pojawił się artykuł, które go się spodziewałem od kilkunastu dni.  Dlaczego jest to oczekiwany artykuł? Stany Zjednoczone nigdy nie odpuściły pomysłu umiejscowienia baz wojskowych przy granicach poważnego rywala. Wszyscy pamiętamy kryzys kubański, kiedy byliśmy o włos od wojny jądrowej. ZSSR zrezygnowało z pomysłu umiejscowienia wyrzutni rakiet jądrowych na Kubie w zamian za taką samą gwarancje usunięcia z terytorium Tursji rakiet USA. NATO nawet po deklaracji  nie rozszerzenia się na wschód danego wtedy jeszcze ZSSR zrobiło wręcz odwrotnie i dziś „incydent na Krymie” jest wykorzystywany przez każdą ze stron w swoim celu.

NATO

Przed przystąpieniem Polski, Czech i Węgier Organizacja traktatu Północnoatlantyckiego liczyła 16 państw, dziś jest ich 28. Po Polsce do NATO wstąpiły: Albania, Chorwacja, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Tak europejscy politycy trzymają danego słowa.

Lecz politycy nie są od tego, aby nam przekazywać prawdę i ujawniać swoje działania, co nie zmienia faktu, że takiego działa są łatwo odczytywane i podejmowane są stosowne ruchy i to wcale nie koniecznie w interesie społeczeństwa.

Po co Putin sięgnął po Krym?

Zapytasz:  „skoro taka jest cena tego ruchu, po co Putin sięgnął po Krym, bo wcale nie musiał?Musiał. Jeden ruch, dwie korzyści.

Po pierwsze korzyść finansowa:

Wszyscy słyszeliśmy o planach budowy gazociągu Południowego. Jak twierdzą „specjaliści”, całkowite jego koszty wraz z infrastrukturą pomocniczą szacuje się na 25 mld USD. Skąd ta kwota?

South_Stream_mapPatrząc na mapę nie wydaje się to oczywiste, ale aby zobaczyć gdzie leżał problem wystarczy sięgnąć po mapę terenu. Wyraźnie widać, że koszt w dużej mierze związany był z koniecznością poprowadzenia gazociągu na dnie Morza Czarnego. Dziś ten problem rozwiązała nieudolna władza na Ukrainie.

1. Czerwona linia – planowany przebieg gazociągu Południowego. Zielona – możliwy przebieg po przejęciu Krymu przez Rosję.

Gazociąg Południowy_v2

Po drugie korzyść militarna:

Nit chyba dziś nie wątpi, że o ile Ukrainę włączyć do NATO nikt nie chce (totalny brak oznak państwa jako takiego, brak wojska, zbyt duży wpływ Rosji), o tyle nowe władze na Ukrainie chętnie by się zgodziły na rozmieszczenie NATOskich struktur i baza w Sewastopolu szybko by została przejęta przez USA. W ten sposób z Sochi Putin by musiał zrobić bazę wojskową, aby w ogóle mieć flotę w tym regionie, a po starciach w Syrii byłby po prostu z problemu wyłączony przez kontrolę przez NATO najważniejszych punktów strategicznych na morzu.

Lecz w obecnym świecie będzie bardzo ciężko utrzymać terytorium, jeżeli zdecydowana większość ludności tego nie chce. A jak pokazały wyniki referendum na Krymie, zdecydowana większość była za tym, aby dołączyć się do Rosji.

Czy świat zaakceptował zmianę granic w Europie?

Drugie zagadnienie związane z tak zwanym kryzysie na Krymie dotyczy jakoby braku akceptacji odłączenia się Krymu od Ukrainy. Zachód w tym Polska wraz z politykami z Ukrainy chwalą się zwycięstwem w głosowaniu OZN – 100 Państw było za nienaruszeniem granic Ukrainy.

ONZ_Ukraine

To co jest od nas ukrywane, to fakt, że 69 Państw nie ma nic przeciwko zmianom granic w Europie. A jest to 41% głosujących.

W 21 wieku 69 Państw z 169 glosujących nie ma nic przeciwko zmianom granic.

A to niezbyt dobra wiadomość dla nas. Nas, którzy w połowie mieszkają na „byłym” terytorium Niemiec, gdzie część Ukrainy i Białorusi to właściwie nasze terytoria.

Wojny są dobre dla tych, którzy na nich potrafią zarabiać, a żadne inne Państwo nie wyszło lepiej niż Stany Zjednoczone na I i II wojnach światowych. Żadne.

 

Reklamy

6 myśli na temat “Kto prowadzi nas na rzeź?

  1. Groźna i nieobliczalna Rosja to niewłaściwe określenie. Nastąpiło po prostu przejęcie Krymu. Nie było żadnych walk. Nikt Krymu nie bronił. Rodzi się zatem pytanie jaki jest sens kontynuowania awantury o Krym? Każdy kto choć trochę myśli wie, że Rosja by istnieć jako niezależne państwo Krymu odpuścić nie może. Krym dać Rosji (i tak już go ma) w zamian przymusić ich do uznania Kosowa (u Serbów wtedy będą mieli pojechane i o to chodzi). Wymóc porozumienie z Ukrainą Rosji na zasadzie wycofania się Ruskich z robienia fermentu na wschodzie Ukrainy w zamian by było elegancko przywrócenie ustawy o językach urzędowych dla licznych mniejszości (czyli w sumie takie jakby europejskie standardy o których nowe władze Ukrainy raczyły jakby mimo parcia na UE zapomnieć). No i zrobić politycznie z Ukrainy drugą Finlandię by Rosji wybić argument o wojskowym otaczaniu jej przez NATO. Jest problem, bo to nie przejdzie. Dlaczego? Bo Ukraińcy choć nie mają co do garka włożyć to chcą wielkiej Ukrainy od Sanu po Krym, który kiedyś im w pijanym amoku Chruszczow przepisał (nomen omen też Ukrainiec), a Obama ma na drugie imię Hussein i tyle w temacie.

  2. Rozwiązać organizację, która ma instrumenty, aby się sama blokować!!!
    Utworzyć organizację, która będzie faktycznie działać!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s