Tragedia umysłu

Nieznajomość jakiejkolwiek tematyki nie jest problemem, problemem jest ignorancja. Dziś napotkałem na artykuł „Gęby szubrawców wyzierają zza opadającej mgły”. Cóż, lepiej późno niż wcale zdać sobie sprawę, że media nie są od przekazywania prawdy.  Pominę dywagacje o przyczynach katastrofy Tupolewa 10 kwietnia 2010, bo bardziej intrygujące jest następujące stwierdzenie:

„Oglądam główne wydanie wiadomości w TVP1 i przecieram oczy i uszy ze zdumienia.”

Nie ma żadnego problemu w tym, że raz się podważa istnienie „sztucznej mgły”, a raz bierze się tę teorię za bardzo prawdopodobną. Przecież mamy wśród nas profesjonalnych kłamców (zwanych prawnikami) i nikogo to specjalnie nie widzi, wręcz sięgamy po najlepszych, kiedy sprawy zachodzą za daleko. Dlaczego wśród oddziałów 4 władzy mały by być wiarygodni, niezależni dziennikarze?

Przecież farsę nie wymyślono dziś. Autor może pluć ile chce na „pismaków” i tego typu elementów, choć zasiadając za stół z oszustem warto by poznać jego metody. Cały problem polega na tym, że w głowach tysiąca bateryjek układa się w logiczną całość dwie sprzeczne historię, bujda ze sztuczną mgłą w Smoleńsku i jednocześnie jej możliwy wpływ na wypadek na S8.

„Sztuczna mgła” nie tylko jest możliwa, ale jest od lat stosowana jako element obronny. Granatnik NbK 39 również był wykorzystany nie tylko do wystrzeliwania pocisków bojowych. Czasy II wojny Światowej.

NbK 39

Od tego czasu technologia poszło do przodu, od lat 70-ch systemy typu TSzU-1-7 Sztora montowane są w czołgach T-80 i T-90. Nie jest to tylko i wyłącznie specjalność rosyjskiej armii.

Wystarczy się zapoznać ze specyfikacją M1059A3 Lynx Smoke Generator Carrier:

M1059-Ft-Irwin-19970319

CAPABILITIES:

Produces 90 minutes of mobile, visual obscuration without refueling. One platoon (6 systems) can screen a 1 km x 5 km area
Uses any standard Army fuel (including diesel, JP4, JP8, MOGAS)
Can operate -25°F to 120°F at altitudes up to 8,000 ft.

Sześć takich M1059A3 przez 1,5 godziny jest w stanie „pokryć” obszar 1 km x 5 km, wystarczający, aby „wprowadzić” mgłę wokół lotniska.

Wykorzystywana jest ciecz w oparciu o czterochlorek tytanu, cyny, krzemu, kwasu siarkowego,kwasu chlorosulfonowego, trójchlorku i  tlenochlorku fosforu. Te ciecze opryskowe absorbują wilgoć z powietrza i wytwarzają gęsty biały dym mocno utrudniający naprowadzenie rakiet na cel. Końcowy efekt reakcji ma silne korozyjne działanie.

Praktycznie nieszkodliwe opary powstają podczas stosowania płynów organicznych opartych o olej i produktów pochodnych – olejów, nafty, oleju napędowego, glikolu lub gliceryny.

Sposób wytwarzania dymu jest prosty: najpierw podczas zachodzącej reakcji chemicznej z wydzielaniem ciepła odparowują związki, które wchodzą w reakcje z wilgocią z powietrza i powstają cząstki mgły. Następnie poprzez reakcję hydrolityczną zwiększa się intensywność dymu (mgły).

Nie będę się koncentrował na wytypowaniu takich systemów, do tego można użyć jak stacjonarnych tak i mobilnych systemów typu РЗСО Lynx.

Oczywiście omawiany tu sprzęt z założenia ma bronić sam siebie lub wyznaczony cel.

Jak bardzo cię przeraża technika wojskowa i powątpiewasz, że taki osprzęt można było zastosować bez ryzyka na ujawnienie się, przygotuj na własną rękę małą zasłonę dymną.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s