Historia bez cenzury

"Nowa droga". Gazeta propagandowa III Rzeszy na terytorium ZSSR
„Nowa droga”. Gazeta propagandowa III Rzeszy na terytorium ZSSR

Niemcy wkroczyli do Lwowa porankiem 30 czerwca 1941. Ukraińscy nacjonaliści – frakcja OUN, od razu zorganizowali własną władze oraz „Ukraińską milicję ludową”. Premierem Ukrainy był Jarosław Stećko, który jeszcze wiosną 1939 roku na łamach gazety „Nowa droga”, wyrażając swoje stanowisko na temat Żydów. podkreślał: „Żydzi są materialistami i egoistami. Naród zupełnie bez heroizmu życiowego, wielkiej idei”. Według oceny Jarosława „Moskwa i Żydzi – największym wrogiem Ukrainy”.

To właśnie Stećko 30 czerwca 1941 ogłosił „Odzyskane Państwo Ukraińskie będzie ściśle współpracować z Wielkimi Niemcami, które pod przywództwem Adolfa Hitlera tworzą nowy porządek w Europie i na świecie oraz pomaga Ukraińcom się wyzwolić od okupacji Moskwy. Niech żyje Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, niech żyje przywódca OUN, Stepan Bandera!”.

Tego samego dnia rozpoczął się trzydniowy pogrom, który został zorganizowany przez „bojówki ukraińskiej milicji” nie tylko tolerowane, ale i podgrzewane przez Niemców.

1

2

Formalnym pretekstem do pogromu było rozstrzelanie więźniów we Lwowie przez NKWD podczas odwrotu Armii Czerwonej. Niemcy zmusili Żydów do wyciągnięcia trupów w celu  rozpoznania przez rodziny. Niemiecka propaganda przedstawiła „pogrom” jako odwet na Ukraińcach za przestępstwa popełniane przez bolszewików pochodzenia żydowskiego. W wyniku czego banderowcy zabili 4 tyś. żydów i osób podobnych do żydów. Po raz kolejny masa wyróżniła się totalnym brakiem wyobraźni. Przy okazji warto przypomnieć, bo mało kto wie, że ta sama gazeta „Nowa droga” przedstawiała zbrodnie katyńską jako efekt działania żydów.

3

We wtorek, 1 lipca Lwów był świadkiem pierwszego aktu pogromu i chaosu. W tym dniu wszystkich Żydów – mężczyzn i kobiet – zmuszono do czyszczenia ulic. Jeden z poszkodowanych tak opisywał te wydarzenia: „To było bardzo upokarzające uczucie – lekarze i profesorowie czyścili  ulice z łopatami w rękach…”. Według wspomnień jednej dziewczyny, jej sąsiad był zmuszony wziąć szczoteczkę i nią wyczyścić ulicę. Żydzi zostali również zmuszeni do czyszczenia obornika kapeluszami. Sądząc po zdjęciach dla mieszkańców Lwowa była to bardzo ciekawa „zabawa”.

4

Wydaje się to dziś niezrozumiałe, niepojęte, niemożliwe.  Ale to dopiero początek, podgrzewana jest atmosfera, poszerzane granicy akceptacji ogółu do mordu. Grupa osób wydzielona według określonego kryterium (tu Żydzi) jest pozbawiona jest pozbawiona podstawowych praw.

5

6

Niektórych rozpoznają sąsiedzi, nikt nie pomaga.

7

8

9

Szydził z Żydów nie tylko „milicjant, lecz nawet dzieciak. Maria Gesiola wspomina, jak ona i jej ciotka próbowała negocjować z Ukraińcami, którzy przyszli po nich. Dziewięcioletni chłopiec wyszedł do przodu i rzekł: „Chodź, stary Żydzie”. Oczywiście, niektóre dzieci dołączały do pogromu z czystej ciekawości i w poszukiwaniu przygód, ale cała reszta – to młodzi żołnierze rewolucji narodowej.

10

Bateryjka powie, no tak, ale przecież to Żydzi, sami Ukraińcy walczyli o wolność od Moskwy i swoich by nie zabijali…

2014. Walka o wolność
2014. Walka o wolność

Pogrom we Lwowie został szczegółowo udokumentowany – z Berlina przyjechała grupa fotografów i kamerzystów, którzy pracowali dla Ministerstwa Propagandy III Rzeszy, ponieważ materiał ten miał być wykorzystany w przyszłości dla wschodnich terenów Rzeszy.

14

Wielu żydowskich mężczyzn i kobiet, którzy zostali zwerbowani do pracy w więzieniu, zginęło natychmiast po wykonywaniu  zadania. Liczne fotografie przedstawiają ofiary pracy w więzieniu, choć czasami błędnie interpretowane jako zdjęcia ofiar NKWD.

Ukraińska "milicja" w akcji.
Ukraińska „milicja” w akcji. Członek grupy Bandery.

Dziś to są bohaterowie, którzy z pewnością opowiadają swoją wersje wydarzeń.

13

mapa

Mapa lwowskiego getta, które było trzecim co do wielkości, po getcie warszawskim i łódzkim. Getto zostało zorganizowane jesienią 1941 r. gdzie na początku 1942 roku było ponad 100 tysięcy Żydów. Do czasu wyzwolenia przez Armię Czerwoną we Lwowie z tych osób przeżyło 300 osób – reszta została wysłana do obozów koncentracyjnych.

Można porównać pogrom ze Lwowa 1941 oraz ten z Odessy. Można też krok po kroku prześledzić jak zabijano mieszkańców Odessy.

16

Zawsze się znajdą siły, które nawet jeżeli nie są inicjatorami zmian, to włączą się do destabilizacji i okradania społeczeństwa. Społeczeństwo zaś będzie nawzajem się zabijało widząc wrogów w separatystach, złym rządzie, głupich bankowcach. Zawsze można cię bateryjko okraść i wskazać winnego. Pamiętaj, wtedy ty i tylko ty jesteś temu winien i jeżeli w XXI wieku, w europejskim Państwie przy poparciu światowych „demokracji” palono ludzi żywcem, to oznacza, że nic się nie zmieniło i wyjściem po raz kolejny może stać się wojna. Pamiętaj, świat olał podstawowe prawa człowieka. Newsweek, wsparty słowami Tuska,  zasugerował znów winowajcę – Moskwę.

Reklamy

3 myśli na temat “Historia bez cenzury

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s