Historia bez cenzuty, Waszyngton 1932.

Sześć lat po zakończeniu I wojny światowej Kongres uchwalił ustawę, zgodnie z którą weterani wojenni powinni byli dostać premię pieniężne. Jednak ustawodawstwo przewidywało wypłacanie dopiero po 1945 roku. Dziś o tej masakrze nikt nie chce pamiętać…

Dzisiaj opinia publiczna to dziwka, którą można posterować jak się chce. Jednostka nie potrafi się oprzeć i jednego dnia użycie Policji, tak zwanego oddziału „Berkut” przez pacana oligarchów, Janukowycza, jest odrażająca, a zastosowanie wojska przeciwko drugiej grupy jest już „akcją antyterrorystyczną”.

Przypomnę komentarze:

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA przekazała apel Stanów Zjednoczonych do Wiktora Janukowycza o przerwanie aktów przemocy w Kijowie. Laura Lucas Magnuson powiedziała, że władze USA są przerażone przebiegiem starć między milicją a opozycją.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że jest poważnie zaniepokojony sytuacją na Ukrainie i wezwał wszystkie strony do powstrzymania się od przemocy i do podjęcia dialogu.

W 1932 roku rodziny weteranów I wojny światowej ruszyły do stolicy, do Waszyngtonu, aby wyrazić swoje niezadowolenie. Przeciwko nim zostały wysłane regularne oddziały wojska i czołgi.

D. Eisenhower. Prezydent Stanów Zjednoczonych
D. Eisenhower. Prezydent Stanów Zjednoczonych

Zmiażdżeniem weteranów dowodzili generał Douglas MacArthur, pułkownik D. Eisenhower i major D. Paton. Całkiem znane później osoby. Dwóch to generałowie podczas amerykańskiego zaangażowania w końcowej fazie II wojny światowej w Europie. A Dwight Eisenhower został dwukrotnie wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych 1953/61. Doświadczenia zdobywali w centrum własnej stolicy trenując na własnym narodzie. Latem 1932 roku w Waszyngtonie byli bohaterowie I wojny światowej, podczas Wielkiego Kryzysu, oczekiwali wsparcia w postaci podwyżek zasiłków dla bezrobotnych oraz kompensacji dla weteranów. Zebrało się koło 30 tyś. ludzi wraz z rodzinami, dziećmi.   zwiększyć zasiłki dla bezrobotnych i rekompensatę pieniężną do weteranów, że rząd nie chcą płacić.

346_original

Douglas MacArthur
Douglas MacArthur

Nikt nie chciał zrezygnować dopóki dopóki prezydent Hoover nie spełni ich wymagań. Na przedmieściach stolicy w Anacostia Flats powstało pole kempingowe.

Około dwóch miesięcy weterani czekali w stolicy, od czasu do czasu organizując demonstracje. Rząd nie mógł znaleźć pretekstu, aby pogonić weteranów, którzy zbudowali śmietnik na przedmieściach Waszyngtonu. W odpowiedzi prezydent Herbert Hoover nazwał wszystkich protestujących „komunistami” i nakazał generałowi Douglasowi MacArthurowi zlikwidować obóz. Żołnierze zaatakowali osadę, zbudowaną przez weteranów i spalili. Kilka zdań z opisów tamtych wydarzeń:

bonus_headlines28 lipca nadszedł długo oczekiwany dzień dla Hoovera: policja zastrzeliła dwóch weteranów i zraniła kilku innych. Natychmiast rząd zdecydował się na wprowadzenie wojsk federalnych.

Szef sztabu US Army generał Douglas MacArthur zawołał swojego adiutanta majora Eisenhowera, wsiadł na konia i osobiście poprowadził wojska. Kawaleria, wsparta czołgami i żołnierzami w hełmach z bagnetami wygnała weteranów.

Gdy zapadła noc, wojska przygotowały się do decydującego ataku na cytadelę wroga – pole namiotowe w Anacostia Flats. Działając zdecydowanie, zarzucili granatami gazowymi mieszkańców i wypędzili ich. Siedmioletni chłopiec, który szukał w zabawki dostał bagnetem, dwoje dzieci zmarło od gazu. Pełne zwycięstwo – weterani wydaleni, namioty ​​spalone.

31013u3MacArthur triumfował, mówiąc, że tłum był zainspirowany „rewolucjonistami”. Rząd wydał oświadczenie, że walka toczyła się przeciwko „przestępcom i komunistom.” Została powołana komisja w celu udowodnienia zarzutów, lecz operacja poniosła klęskę.”

Amerykańskie organizacje weteranów nadal twierdzą, że wtedy zginęło kilka tysięcy osób, a 200 najbardziej aktywnych działaczy wywieziono na bagna Florydy i rozstrzelano.

at0058f2bs

Rywal Hoovera w nadchodzących wyborach prezydenckich, Franklin Roosevelt powiedział wtedy: „To zrobi ze mnie prezydenta” I tak się stało. Choć to wydarzenie i nie jest wcale tajemnicą, mało kto dziś o tym wyczynie wspomina.

ct-per-0202-bonus-army-jpg-20140131

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s