Bohaterowie Ukrainy (+18)

Cała wirtualna historia Ukrainy to nieprzerwane ludobójstwo Ukraińców. Właściwie pseudo historycy ukraińscy nie mają za wiele do roboty, ponieważ historia ludzkości została już napisana na długo przed powstaniem Ukraińców.

Józef Piłsudski kiedyś rzekł, że naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

Ukraina zdecydowanie ma problem z dookreśleniem kim są jej bohaterowie.

Każdy naród ma tylko jedną podstawową cechę – wspólną świadomość historyczną, wynik wspólnej historii. Dlatego Wielkorusy, Małorusy i Jakuci stanowią historyczny rosyjski naród mimo rasowych, językowych i kulturowych różnic, barier geograficznych, a nawet mimo powstałych niedawno granic. Ale ciężko sobie wyobrazić, aby Słowianie Rosjanie i Słowianie Polacy tworzyły jeden naród. Przez ponad 100 lat Polacy byli częścią wielonarodowego imperium rosyjskiego, ale pozostaliśmy ciałem obcym pod każdym względem. I można spekulować na temat relacji duszy słowiańskiej, ale historyczne losy naszych narodów są tak różne, że możemy żyć obok, ale razem – nigdy.

Dzisiaj bohaterami Ukrainy bezspornie są Wiktor Juszczenko, Julia Tymoszenko, Arsenij Jaceniuk. W przeszłości zaś Stepan Andrijowycz Bandera oraz Symon Wasylowycz Petlura. Lenin, Stalin, Janukowycz, choć oczywiście ten ostatni nie „zasłużył się” aż tak bardzo jak komuniści, to zdecydowanie są uznawani za największych wrogów narodu ukraińskiego.

Jeszcze Franciszek Rawita-Gawroński w 1922 roku pisał: „W najnowszych czasach, zaledwie od kilkunastu lat, poczęła się popularyzować dla obszarów Rusi nazwa „Ukraina”, a dla ludności, zamieszkującej je — „naród ukraiński„. I jedna i druga nomenklatura są szowinistycznym wybrykiem historyka lwowskiego uniwersytetu Michajła Hruszewskiego, który, ująwszy w całość historyczną rozproszone i różnorodne dzieje tej grupy narodów słowiańskich, które, podbite przez Rurykowiczów, nadały obszarom zdobytym nazwę Ruś, a ludności – Rusinów, nazwał obszary środkowego Podnieprza, Wołynia, Podola i halickiego Podkarpacia „Ukrainą”, a różnorodne gałęzie pnia słowiańskiego zamieszkujące je — „narodem ukraińskim”. Była to z jego strony pewnego rodzaju licentia poetica wbrew historji, prawdzie i logice, która nie miała za sobą innego poparcia— oprócz względów politycznych.”

Oraz dodaje: „Doszło nareszcie do tego, że rząd wiedeński tajemnym okólnikiem polecił wszystkim urzędom i władzom posługiwanie się w stosunkach urzędowych z Rusinami wyrazami „Ukraina” i „naród ukraiński. Im ciemniejsza kulturalnie jest ludność, tern mniej posiada umiarkowania w sądach politycznych o rzeczywistości, tern mniejszą posiada skalę porównawczą. Tolerowanie zatem neologizmów, mających świadomie polityczne zabarwienie, kryje w sobie płomień zaburzeń i niepokojów. Mamy przykład na Galicji, gdzie wyrazy Ukraina i naród ukraiński w łonie samego społeczeństwa wytworzyły dwa obozy walczące ze sobą. Za Zbruczem z nazwą Ukraina oswoiło się jako tako ucho Rusinów ze względu, że gub. Kijowską nazywano powszechnie Ukrainą, ale nazwa „naród ukraiński” nieznaną była przed wojną ludności ani w Kijowszczyznie, ani na Podolu, ani tembardziej na Wołyniu lub Chełmszczyznie, dokąd przenikać poczęła z literatury, polityki i prasy„.

Mapa Rosji 1635 r.
Mapa Rosji 1635 r.

A więc świadomość, że początkowo Ukraina (a na niektórych mapach wręcz Okraina (окраина), brzeg jakiegoś terytorium) była tylko określeniem terenów, a następnie wykorzystana przeciwko Rosji w celu zdobycia jej terytorium i przełączenia do Austro-Węgrier była dość powszechna.

Nie mając własnej historii, bohaterów, nowo powstała marka musiała je stworzyć. Pominę teraz racje stanu, jak rozumiał ją Piłsudski, powstania państw pomiędzy nami a Rosją w celu wytworzenia fizycznego buforu i skupię się na tym, co zostało przez Ukraińców wybrano za wzorce warte naśladowania.

Petlura – ojciec narodu ukraińskiego.

ukbase_1_966108026_10351Znany z wyprawy kijowska w kwietniu 1920. Wraz z Piłsudskim  zdobył Kijów. Dla nas stworzenia buforu w postaci państewka między nami a Moskwą było ważnym osiągnięciem. 25 maja 1926 W Paryżu w Dzielnicy Łacińskiej Shalom Schwartzbard  zastrzelił Petlurę. Materiały „Procesu Schwartzbarda” są publicznie dostępne w wielu krajach.

Druga "tura" ofiar pogromu Petlury w Żytomierzu
Druga „tura” ofiar pogromu Petlury w Żytomierzu

W wolnej i demokratycznej Ukrainie zaś nie ma publikacji na ten temat (przynajmniej ja nie trafiłem). Być może dlatego, że te materiały całkowicie podważają bohaterską historię Petlury.

Rosjan prosimy o wystawienie ikon w oknach. Jeżeli to nie zostanie wykonane, będziemy zabijać wszystkich po kolei. Macie na to pół godziny.
Rosjan prosimy o wystawienie ikon w oknach. Jeżeli to nie zostanie wykonane, będziemy zabijać wszystkich po kolei. Macie na to pół godziny.

Ponadto sąd uniewinniając Schwartzbarda faktycznie uznał morderstwo Petlury jako zemstę za popełnione przez niego zbrodnie. Dochodzenie w sprawie Schwartzbarda trwało 16 miesięcy. Adwokat powołał się na 1325 świadków, mieszkańców Płoskirowа. Należy pamiętać, że to decyzja francuskiego sądu. Ludobójca ojcem narodu ukraińskiego?

Bandera.

Jak myślisz, jakie cechy musi posiadać osoba, i co musi osiągnąć, aby stać się bohaterem Ukrainy?

Starsi mogą odpowiedzieć, że musi być uczciwy, odważny, sprawiedliwy, kochać swój kraj i być gotowym do poświęceń.

Pokolenie „dzieci wolności i niepodległości Polski” powie, że trzeba mieć dużo pieniędzy, zrobić zawrotną karierę.

Aby stać się bohaterem Ukrainy trzeba się narodzić w określonym regionie. Trzeba zapędy sadystyczne i kompleks niższości. Jako dziecko, koniecznie znęcać się nad zwierzętami i kiblować. Dorastając, wstąpić do nielegalnej organizacji, zorganizować atak terrorystyczny i zabić kilka osób. Zaliczyć pobyt w więzieniu, ożenić się i bić swoją ciężarną żonę.

W czasie wojny warto wesprzeć wroga, przywódca którego w swojej książce „Mein Kampf” wyraził się jasno co do celów rozszerzenia się na wschód. Zorganizować masakrę swoich towarzyszy broni. Zorganizować czystki etniczne, zabijając setki tysięcy cywilów, głównie dzieci, kobiety i osoby starsze jako mało wydajna część społeczeństwa. Wydawać rozkazy zniszczenia dziesiątków tysięcy rodaków – za nielojalność. Walczyć rękoma kogoś innego, ciągle ukrywając za granicą. Inspirować swoich zwolenników do fanatyzmu wobec osób innych narodowości.

Nie może taka osoba zostać bohaterem? Hm…

Wszystko to – cechy charakteru i wyczyny Stefana Bandery, dzisiejszego bohatera Ukrainy, który otrzymał taki tytuł od byłego prezydenta Wiktora Juszczenki.

Niemiecka broń maszynowa, Bandera i można "wojować" o pokój na ziemi.
Niemiecka broń maszynowa, Bandera i można „wojować” o pokój na ziemi.

O rzezi wołyńskiej pamiętamy i wszyscy jesteśmy świadomi, więc nie będę przytaczał tu zbędnych szczegółów, wystarczą wspomnienia świadka.

W trakcie Rzezi wołyńskiej ofiarami ukraińskich nacjonalistów padło, według różnych szacunków 50-60 tys. Polaków
W trakcie Rzezi wołyńskiej ofiarami ukraińskich nacjonalistów padło, według różnych szacunków 50-60 tys. Polaków
Szedłem po ciałach

– Jeden z nich zapytał mamę, czy mamy siekierę. Wziął tę siekierę i poszedł do drugiego pokoju. Zaczęli wprowadzać tam Rosjan po kolei. Co który wszedł, to słychać było tylko taki głuchy odgłos i więcej nic, cisza. Zastanawiałem się, co oni tam robią, podłogę rąbią? A on rąbał ich. Tak po prostu. Ciała leżały jedno na drugim – wspomina pan Witold Kołodyński.
Potem kazali Kołodyńskim się położyć. Musimy was związać, mówili, żeby Niemcy nie ukarali was za pomoc partyzantom. No więc Kołodyńscy się położyli na podłodze bez dyskusji. Rodzice, dziadek obok babci, dalej stała kołyska z 1,5-roczną Bogusią. Lila z prawej strony, Witek z lewej.

Momentu uderzenia nie pamięta. – Ocknąłem się po jakimś czasie, głowa mnie bolała. To cud, że nie zacząłem jęczeć, bo oni jeszcze byli w domu. Czekałem, byłem sparaliżowany strachem, udawałem nieżywego. Wtedy usłyszałem, jak mama odezwała się płaczliwym głosem. Ukrainiec podszedł, zamachnął się siekierą, rąbnął i zapanowała cisza. Potem trącali nas butem, sprawdzali, czy żyjemy. Nie wiem, jak to się stało, że wytrzymałem, że nie próbowałem uciekać. Sam nie wiem – kręci głową.

Ofiary ukraińskich nacjonalistów
Ofiary ukraińskich nacjonalistów

W artykule „Historia bez cenzury” wspominałem o pogromie Lwowskim.

Wczoraj zabójca, dzisiaj bohater.
Wczoraj zabójca, dzisiaj bohater.

Trzeba zdawać sobie sprawy, że nacjonalista to nie ten, który kocha swój kraj i naród, to przede wszystkim ten, kto nienawidzi inne narody. Jeżeli cechą narodową jest nacjonalizm, bohaterami stają się nacjonaliści, naród staje się pięścią oderwaną od racjonalnego myślenia, zapatrzony w złe wzorce.

Janukowicz vs Juszczenko.

Z tym nie tylko ukraińscy obywatele mają problem. W Polsce również panuje przekonanie, że Juszczenko walczył o „Europejską Ukrainę”, a Janukowicz to wszystko zbeształ i nic dziwnego, to tylko marionetka Putina.

Nie dzieje się w państwie dobrze, kiedy waluta mocno traci w stosunku do walut wykorzystywanych w wymianie gospodarczej i choć słabsza waluta lokalna napędza eksport, to kupuje się jednak mniej towaru za te same ukraińskie hrywny. Jak wyglądał kurs hrywny podczas „panowania” ukraińskich prezydentów?

Kurs hrywny
Kurs hrywny

Wygląda na to, że „sukcesy” demokratów hrywna nie zauważała. Największą jednak „wpadka” ukraińskiego narodu i euro majdanu jest to, że nie są świadomi dlaczego Janukowicz odłożył podpisanie stowarzyszenia na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Dlaczego? Tuż przed podpisaniem nagle Janukowicza „ktoś” uświadomił, że Ukraina już podpisywała umowę stowarzyszeniową jeszcze w odległym 1992 roku. Za „europeizacje Ukrainy”, pozbycie się przez nią broni nuklearnej i okazaniu pomocy w posprzątaniu za bałagan po Czernobylu państwa Europejskie obiecały Ukrainie równowartość dzisiejszych 160 miliardów euro.

Nagle politycy ukraińscy tuż przed planowanym szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zaczęli mówić o potrzebach Ukrainy w wysokości 160 miliardów euro nie „zdradzając szczegółów”.

160_miliardow_euro

Jak zareagowała Unia na fakt „nowych” warunków finansowych? „UE nie będzie prowadzić żadnych targów o umowę stowarzyszeniową z Ukrainą” – powiedziała Grybauskaite. A więc sprawę postawiono jasno. Ukraina musi podpisać „aktualizacje” stowarzyszenia pod hasłem „euro integracji” i zrezygnować z obiecanych 160 miliardów euro.

Możliwe, że Janukowicz chciał nie tyle wywiązania się Unii wobec Ukraińców, a tylko dla własnych korzyści, lecz nie zmienia to faktu, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej w zaproponowanej przez Unię formie było niekorzystne dla Ukraińców.

Czy Ukraińcy wiedzą o tym?

dlug

Choć dość późno, ale w lutym, tuż przed „demokratyczną” wymianą rządu w wiadomościach zaczęto o tym mówić głośniej. Głos ten oczywiście osłabł z nadejściem nowej władzy i jak pamiętamy, Jaceniuk od razu poleciał podpisać tak zwaną „część polityczną” stowarzyszenia.

Jaceniuk

„Władimir Putin najwyraźniej całkowicie już stracił kontakt z rzeczywistością! – Putin jest w innym świecie” – miała powiedzieć po rozmowie z rosyjskim prezydentem niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk podpisał na szczycie unijnym w Brukseli polityczną część umowy stowarzyszeniowej z UE w tym samym czasie, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin podpisał akty ratyfikacyjne traktatu o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej.

Putin nie ujawnił publicznie faktu utraty przez Ukrainę 160 miliardów, USA i EU wprowadziła „sztuczne” sankcje dla Rosji za Krym.

Warto też pamiętać, że większa część obecnego terytorium Ukrainy, to „prezenty” od carów Rosji, Lenina, Stalina i Malenkowa (Chruszczow tylko wykorzystał pomysł Malenkowa z przekazaniem Krymu).

Choć może nie do końca z tymi bohaterami jest tak źle. Zeus był Ukraińcem, nie wiedziałeś?

Podpis pod zdjęciem: Zeus, ojciec mieszkańca Krymu Heraklesа z kultury Cucuteni-Trypole (Wielka Ukraina)
Podpis pod zdjęciem: Zeus, ojciec mieszkańca Krymu Heraklesа z kultury Cucuteni-Trypole (Wielka Ukraina)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s