Atak Marsjan

W ubiegły czwartek, według władz Ukrainy, Rosja zaatakowała terytorium Ukrainy. Wtargnął się batalion czołgów w kierunku Ługańska, spore siły zaatakowały również inne rejony. Początek otwartej agresji Rosji? Popatrzmy.Chciałem już się zabrać za inny temat, ale Poroszenko dostrzegł Rosjan atakujących Ukrainę. Przynajmniej tak twierdzą. Polejmy może gorące głowy zimną wodą i przejrzyjmy się temu, co widać gołym okiem.

„Podjąłem decyzję o odwołaniu wizyty w Turcji w związku z zaostrzeniem sytuacji w obwodzie donieckim (…), ponieważ doszło tam do wprowadzenia na Ukrainę rosyjskich wojsk” – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
atak
Ostro, skoro musiał przełożyć zapowiadaną wizytę. Piękna mapa inwazji. Nie tak dawno pojedynczą wyrzutnie rakiet BUK sfilmowało i sfotografowało więcej osób, niż jakikolwiek inny, wojskowy sprzęt. A tu natarcie w 8 miejscach i… brak jakichkolwiek zdjęć satelitarnych, zdjęć wojsk. Dowodów czegokolwiek.
150 rosyjskich pojazdów wojskowych i ok. 1,2 tys. ludzi przedarło się w ostatnich dniach do Ługańska, który otoczony jest przez ukraińskie siły rządowe walczące z separatystami na wschodzie kraju – poinformował dowódca operacji antyterrorystycznej w Ługańsku.
150 pojazdów wojskowych w otoczonym mieście i żadnych dowodów w postaci filmików, zdjęć cywilów czy nawet zdjęć satelitarnych. Oni to chyba wynaleźli nową broń, niewidzialną, ale dającą się precyzyjnie policzyć. Batalion czołgów to 50 sztuk. „Parada” czołgów drogami publicznymi to co najmniej poniższe ślady, które nie da się ukryć:
IMG_3740
To są ślady czołgów po przejeździe. Gdzie są podobne dowody po przerzuceniu batalionu czołgów? 50 czołgów i nic? Nie da się przerzucić batalionu czołgów drogami publicznymi i nie pozostawić śladów. Jakichkolwiek śladów. Natomiast nasza propaganda w wydaniu specjalnym prezentuje  takie cuda:
ис_3
Kiedy Rosjanie przerzucali sprzęt pod granicę Ukraińską, Internet został wypełniony setkami zdjęć. Dowodów było na tyle dużo, że Amerykanie zaczęli straszyć atakiem Rosji na Ukrainę. Co ma TVN24 na poparcie tezy o batalionie rosyjskich czołgów? Zdjęcie muzeum z czołgami II wojny światowej, gdzie widać IS-3. Jak wyglądały dowody obecności Rosjan na Krymie jeszcze pół roku temu?
krym
Nie udało się również bez żadnych śladów przerzucać na granicę z Ukrainą sprzęt wojskowy:
czerwiec_rosja
A inwazja odbywa się jakoś bez śladów. O tym, skąd biorą tak zwani separatyści (czy terroryści, jak kto woli) można się dowiedzieć przeglądając zdjęcia zdobyczy na jednej z uruchomionych stron internetowych. Brak podobnych odpowiedników po stronie ukraińskiej przedstawiającej zdobyte lub zniszczone czołgi rosyjskie. Inwazja to nie zryw niedouczonych spadochroniarzy w poszukiwaniu zagubionej jednostki. To przygotowania po kilkugodzinnym ostrzale artyleryjskim, to uprzedni ataku lotnictwa i wsparcie podczas wyruszenia na obcy teren.
Choć trzeba przyznać, bateryjkom serwowane pod hasłem „batalion rosyjskich czołgów” również i zapewnienia świadków, m.in. takich jak Roland Oliphant:
Roland OliphantPrześlizgnięcia na tyle szybkie, że panowie nie zdążyli wyjąć swoich iPhonów i cyknąć sobie Sweet focie wraz z kolumną prześlizgującej się przez granice. Szukamy dalej i…i mamy! Jüri Maloverjan fotografuje 12 wozów opancerzonych koło strefy kontroli celnej:
juriW momencie kiedy Rosja zaprzecza rewelacjom o przerzuceniach wojska okazuje się, że w biały dzień dziennikarz jest w stanie podejść do wojskowych i zrobić swobodnie zdjęcie, stojąc bezpośrednio przed wojskowym. Naprawdę? Coś z tym przerzutem jest nie tak. Co nie tak? Zdjęcie prezentuje transporter opancerzony przeznaczony dla wojsk powietrznodesantowych BTR-D. Odpowiedź na pytanie, po co separatystom w warunkach walki w mieście (zdjęcie zrobione w 30 km od granicy z Ukrainą) pływający opancerzony, przystosowany do transportu drogą lotniczą i desantowania przez zrzut, BTR-D? Taki pancerz z bliska załatwi nawet Kałasznikow. Jeszcze bym zrozumiał obecność BTR-ZD (samobieżne działa przeciwlotnicze), ale tu tego akurat nie ma. Natomiast dla armii rosyjskiej taki pojazd przy granicy jest jak najbardziej uzasadniony, kiedy planuje się wyprowadzanie amimii ukraińskiej z „kotła” właśnie w tym kierunku.
Nie popieram zdania Marka Cichockiego odnośnie, że to Rosja rozpoczęła wojnę. Ale o tym kiedy indziej.  Zadaje jednak jedno z kluczowych pytań: Czy strategicznym celem Rosji jest podzielenie Ukrainy, a może jej całkowite wchłonięcie?

Prezydenci Ukrainy i Rosji, Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew, w 2010 roku dali Zachodowi jasno do zrozumienia. W rajdzie samochodowym, zorganizowanym w 100-lecie rajdu Sankt Petersburg-Kijów o puchar cara Mikołaja II ponad 80-kilometrowy etap rajdu pokonali za kierownicami dwóch zabytkowych samochodów Pobieda (zwycięstwo) produkcji radzieckiej. Czy to nie jasny komunikat, ponad głowami bateryjek, przejazd dwóch prezydentów samochodami „Zwycięstwo”? Na postawione pytanie również odpowiedział Putin. Udzielił on tej jasnej odpowiedzi ponad rok temu. Tu nie ma niedopowiedzeń.
Czy to oznacza, że Rosja jest gotowa rzucić realne wyzwanie Zachodowi czy też chce zrobić tylko „porządki” w swym najbliższym otoczeniu?

Unia celna to odpowiednik Unii Europejskiej i odbudowuje się na tym samym terytorium, na którym odbudowywał się Związek Radziecki po rozpadzie Imperium rosyjskiego. BRICS to odpowiedź tak zwanemu cywilizowanemu Zachodowi, o którym już pisałem. Blok BRICS stworzy wspólny bank rozwoju. 15 lipca została podpisana odpowiednia umowa. W jednym z wywiadów na pytanie o stosunek do Stalina Putin powołał się na dokonania carycy Katarzyny II, dodając, że prowadziła właściwą politykę. Cesarzowa Rosji jak wiemy dołączyła do Rosji tereny „Noworosji” (gdzie dziś separatyści walczą z ukraińską armią). Cesarzowa Rosji dokonała rozbiorów Polski.

 

Ta urojona inwazja Rosji, czyli otwarty konflikt, to najlepsze, co może spotkać zadłużone Stany Zjednoczone ze słabnącym dolarem w Europie. Dziś Europa dostrzegająca w wypowiedziach Poroszenko prawdę pogrąża samą siebie.
euro_usd
Euro słabnie, złoty słabnie. Tak, budżet Unii na wydatki wojskowe maleje, tak, budżet Rosji rośnie. Więc porównajmy budżety NATO i Rosji:
BwcE3-uCAAAlK73
Czy to oznacza, że można spać spokojnie? Wręcz przeciwnie. Zdaniem Putina Zachód powinien był przewidzieć konsekwencje swojego oddziaływania na sytuację na Ukrainie. – Reakcja Rosji była nieuchronna. Skoro poparliśmy przewrót z naruszeniem konstytucji w Kijowie, wsparliśmy nie do końca legalnie wybraną władzę, bądźmy przynajmniej świadomi, że to zezwala na tak samo  niekonstytucyjne i niezbyt czyste zagrania z drugiej strony. Pytanie, czy my jesteśmy gotowi zagrać ostrzej?
„It’s best not to mess with us, I want to remind you that Russia is one of the leading nuclear powers” – Putin.
Reklamy

Jedna myśl na temat “Atak Marsjan

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s