Zanim Hitler o tym pomyślał – Obóz internowania w Talerhof

Przy okazji rocznic bardzo lubimy wracać do historycznych wydarzeń i wrzesień jest tu bardzo „dobrym” miesiącem. 1 września 1939 roku Hitler napadł na Polskę. O tym mówiło się dużo, ale we wrześniu, dokładnie 4 września minęła jeszcze jedna rocznica – 4 września 1914 roku zaczął działąć obóz koncentracyjny w AustroWęgrzech.Obóz internowania w Talerhof był obozem dla internowanych mieszkańców z Galicji i Bukowiny, oskarżonych o moskalofilstwo.  Utworzony przez władze austro-węgierskie, działający w Thalerhof koło Grazu od 4 września 1914 do końca 1917.

Suleak-rusiny-5

Aresztowań w celu koncentracji nieprawomyślnej ludności dokonano głównie na początku I wojny światowej, pod wpływem porażek w wojnie z Rosją i w atmosferze psychozy wojennej i terroru. O internowaniu decydowała administracja cywilna.

W sumie przez obóz przewinęło się w latach 1914–1916 około 14 000 osób. Hitler miał na czym się wzorować.

Terror, samowola administracji obozowej, głód, trudne warunki sanitarne, epidemia tyfusu spowodowały wysoką śmiertelność wśród więźniów (zarejestrowano 1767 przypadków śmierci, w tym pomiędzy 17 stycznia a 31 marca 1915 zmarły 524 osoby).

Po I wojnie światowej w Galicji w kołach moskalofilskich powstał „Kult Talerhofu” – organizowano zjazdy (w 1928 i 1934), wydawano książki i pamiętnik.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s