Jak historycy wymyślili imperium mongolskie (część II)

Odpowiadając na postawione pytanie w komentarzu do artykułu „Jak historycy wymyślili imperium mongolskie (część I) czemu może służyć ta konkretna fałszywka?, zbieram kilka faktów i odpowiadam na pytanie.  Zapraszam.

Jest to kontynuacja wpisu „Jak historycy wymyślili imperium mongolskie”, czytaj od początku.

Imperium mongolskie.

Najpierw zapoznajmy się z tym co podaje oficjalna wersja propagandy historii:

 

Jarzmo tatarskie (Podbój Rusi przez Mongołów.)

W XIII w. rosło zagrożenie księstw ruskich ze strony Złotej Ordy tatarskiej. Po klęsce sił rusko-połowieckich w bitwie nad Kałką (1223) Batu-chan podbił wszystkie ziemie ruskie z wyjątkiem księstw Połockiego i Pińskiego oraz Republiki Nowogrodzkiej, która jednak zmuszona była uznać zwierzchność Złotej Ordy i opłacać trybut. Tatarzy nie przejęli bezpośrednich rządów w podbitych księstwach, zadowolili się każdorazowym zatwierdzaniem kandydata do tronu książęcego we Włodzimierzu, który z kolei pełnił funkcje zwierzchnie nad resztą książąt i miał prawo zwracania się o pomoc do chana. W 1299 r. podczas wojny pomiędzy chanami złotoordyjskimi Toktą i Nogajemmetropolita Wszechrusi Maksym przeniósł swą siedzibę ze zniszczonego Kijowa do Włodzimierza nad Klaźmą, w wyniku czego miasto to stało się zarówno głównym ośrodkiem politycznym, jak i religijnym Rusi.

Ślady.

Podsumujmy jakie ślady pozostawili po sobie „wielscy” Mongołowie:

 • źródeł pisemnych – 0 (zero), co nie jest zaskakujące, ponieważ piśmienność Mongołowie otrzymali dopiero w XX wieku (przed tym adoptowano alfabety bardziej cywilizowanych narodów). Jednak w rosyjskich kronikach (nawet, jeśli są zanieczyszczone bardzo późniejszymi podróbkami) o Mongołach nie ma żadnej wzmianki.
 • Zabytków – 0 (zero) .
 • Zapożyczeń językowych – 0 (zero): jak w języku rosyjskim nie ma słów zapożyczonych tak i w języku mongolskim przed XX wiekiem nie było takich zapożyczeń.
 • Zapożyczeń kulturowych czy prawnych przed XX wiekiem – 0 (zero).
 • Ekonomicznych skutków podboju świata – 0 (zero): okradziono ponoć dwie trzecie Eurazji, powinni byli przynajmniej cokolwiek przywieźć do domu? Może nie biblioteki, ale chociażby złoto ze świątyń … Ale nie ma nic.
 • Numizmatycznych śladów – 0 (zero): żadnych monet mongolskich świat nie zna.
 • W przypadku broni tak samo – 0 (zero).
 • W folklorze Mongołów nie ma wspomnień z „wielkiej” przeszłości, o czym wspominali wszyscy Europejczycy będący w kontakcie z tubylcami, począwszy z XVII wieku, kiedy dotarła tam fala rosyjskiej kolonizacji.
 • Genetyka populacji nie znajduje najmniejszych śladów koczowników w Eurazji, którą niby podbili.

Imperium mongolskie to historyczny mit.

Owszem, tureccy koczownicy atakowali od czasu do czasu, ale do końca XVIII ani Europejczycy ani Rosjanie nie wiedzieli o czymś takim jak „imperium mongolskie”. Całe „imperium” zostało wymyślone w XIX wieku wraz z stworzeniem historycznych dokumentów, które nagle zostały odnalezione. Ten mit (o mongołach) zaczęli rozpowszechniać Anglicy (dzisiejsza Królowa Elżbieta Aleksandra Maria jest spadkobiercą Wielkich Mogołów), Francuzi (w Chinach) jak i Rosjanie (niemiecka rodzina Romanowych). Rosyjskie Imperium włączyło ten mit w oficjalną historię dlatego, że:

 • historyjka dawała podstawy do rozszerzenia na terytoria Rusi Kijowskiej, a władza liczyła na „powrót” terytorium,
 • historyjka uzasadniała rozszerzanie Imperium Rosyjskiego w kierunku Azji (Kazachstanu, Turkiestanu, Wschodnią Syberię), jako że „obecni” byli traktowani jako dziedzicе z białym carem.

Komuniści również wykorzystali „historię” i uzasadniali włączania mongołów do strefy wpływów.

Pozostaje tylko pytanie, komu jest ta bajka potrzebna dziś?

Reklamy

2 myśli na temat “Jak historycy wymyślili imperium mongolskie (część II)

 1. proszę poczytać o Wielkiej Tartarii i wtedy Pan zrozumie po co są te kłamstwa i dlaczego mówią nam o jakichś Mongołach a nie prawdę – czyli o „najwspanialszym i najpotężniejszym państwie na świecie” (cytat za encyklopedią Britannica z 1772r.), które wyparowało w 1815roku dziwnym trafem…. i ciekawe że akurat wtedy były „lata bez lata” i cały rok bez słońca…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s