Zachód przemawia do Rosji

Dzisiaj już nikt nie powinien mieć wątpliwości, że wprowadzenie sankcji gospodarczych przeciwko Rosji to tylko cel pośredni Zachodu. Cel strategiczny to całkowite unicestwienie jakiejkolwiek woli i samodzielności. Jako pionek przy szachownicy tak, jako gracz przy stole – nie. Nie ma czego się dziwić, Zachód po wygranej zimnej wojnie nie był gotowy mentalnie nie tylko brać pod uwagę interesy Rosji, lecz nawet wysłuchiwać głosy sprzeciwu. Dość długo ten monolog był ukryty od opinii publicznej, lecz po stanowczych ruchach w Syrii trzeba było nadać jasny komunikat.

W niedawnym artykule „Rosja przemawia do Europy…” wspominałem o nieudanej próbie namówienia Europy do nie wspierania upadającej Ukrainy, a właściwie tymczasowego rządu. Ukraina w tym przypadku to tylko pretekst.

Zachód nie będzie wspierał Ukrainy, już w żaden sposób nie pomaga. Broni nie daje, kasy w sumie też. Gwarancje Niemiec i USA to farsa. Do NATO również nikt nie zaprasza, wizy dla Ukraińców nadał funkcjonują. Nie dzieje się nic, co może odmienić los średnio statystycznego Ukraińca, nawet tego, który wyszedł na ulicy Kijowa w obronie tak zwanej integracji Ukrainy z Zachodem. Dla elit zachodu trwały konflikt na Ukrainie, gdzie żadna ze stron nie może wygrać, jest dobrą sytuacją. Na razie rządy europejskie przygotowują bateryjki do nieplanowanych wydatków. Polska kupi kolejne F-16 i supernowoczesne rakiety dalekiego zasięgu. Będziemy nimi strzelać w uciekającego od napływających Ukraińców Putina. Niestabilność i chaos na granicy z Rosją to niestabilność w samej Rosji.
Tak zwani inwestorzy sprzedają akcje i pozbywają się rubli.  Centralny Bank Rosji nawet nie próbuje zastopować tendencji. To obcy element, sterowany z zewnątrz.
rubel
Tak samo jak i w 2008 roku, kiedy zachód chciał ukarać Rosję za decyzje podjęte podczas ataku Gruzji na Osetię Południową (Swoją drogą, Osetię Południową włączył do Gruzińskiej SRR Stalin) i obniżył cenę ropy z poziomu 148 USD do 40, tak i teraz amerykanie obniżają cenę na ropę. Wystarczy spojrzeć na wykres przedstawiający cenę ropy:

ropa

Tak samo jak i w 2008 roku, kiedy zachód chciał ukarać Rosję za decyzje podjęte podczas ataku Gruzji na Osetię Południową (Swoją drogą, Osetię Południową włączył do Gruzińskiej SRR Stalin) i obniżył cenę ropy z poziomu 148 USD do 40, tak i teraz amerykanie obniżają cenę na ropę.

Wtedy cenę udało się utrzymać na takim poziomie mniej więcej przez pół roku. Oczywiście są i tacy, którzy wierzą, że cena na ropę to pochodna relacji podaży i popytu, ale niestety tak nie jest. Cena na ropę kształtuje się ceną kontraktów futures na ropę naftową.Takiej sprzedaży codziennie jest więcej niż samej ropy. I nikt kupować ani sprzedawać po takich cenach nie planuje. To spekulacja w czystej postaci. Oraz narzędzie do sterowania ceną ropy w odpowiednim kierunku.
Mocno upraszczając procedurę – ten kto ma dużo kasy może obniżać lub zwiększać cenę ropy według własnego widzimisię.

 

Budżet Rosji jest całkowicie zależny od ceny ropy i gazu. Spadku ceny  nie można wytłumaczyć, jeżeli nie weźmie się pod uwagę powyższego. Przecież wszyscy nie raz słyszeli, że cena ropy rośnie, kiedy pojawia się niestabilność. A dzisiaj w miejscach wydobycia nie można mówić nie tylko o stabilności, a wręcz sytuacji krytycznej. Irak, jak i cały Bliski Wschód to jedno wielkie szambo ISIS (które jak się okazuje sprzedaje ropę Korei Północnej wtedy, kiedy Amerykanie bombardują tak zwanych terrorystów). Rosja ma problem z Ukrainą i otwarcie jest oskarżana o inwazje. Czym nie wystarczający powód do niepokoju i wzrostu cen na ropę?

Nawet proamerykański „Die Welt” się zastanawia – Der mysteriöse Ölpreis-Verfall (Tajemniczy spadek cen ropy).

DWO-O-lpreis-fb-NEU-Aufm

No tak, ISIS zagraża dostawom z Iraku, Ebola produkcji w Nigerii, konflikt zbrojny w Europie to problem z dostawami z Rosji, a cena… cena w dół. Międzynarodowy Indeks Bezpieczeństwa w tym samym czasie spada z 2863 do 2758 punktów, co ma potwierdzać niestabilność i narastanie konfliktów.

DWO-Sicherheitsindex-NEU-Aufm

Trudno dziś Rosję postrzegać jako poważne zagrożenie dla stabilności Europy, bo Krym de facto to tylko mała wygrana w przegrywanej wojnie.

Reklamy

2 myśli na temat “Zachód przemawia do Rosji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s