Agresja USA: „przeznaczenie losu”

W XIX wieku USA bardzo szybko się poszerzają. Wszystko się zaczyna od zakupu Luizjany. W latach 1829-1850 koło 4 milionów osadników ruszają po nowe ziemie. W tym okresie ludność USA powiększa się z 5 milionów do 23. Ekspansja otrzymuje oparcie w ideologii doktryny „przeznaczenie losu” – amerykanie muszą rządzić na całym terytorium, od morza do morza. 

Maps of Mexico - USA and Mexico - 1847

Poszerzenie się ich wyższej cywilizacji na cały kontynent Ameryki Północnej jest obowiązkiem USA. „Według naszego twardego przekonania, wcześniej czy później, nie tylko Texas, ale i Meksyk, Kanada i Oregon, zostaną pochłonięte przez Północnoamerykańską republikę. Taki jest nasz los”.

Dziennikarze zaczynają przekonywać czytelników o słuszności nadchodzącej wojny z Meksykiem. Rząd z jednej strony prowadzi rozmowy o zakupie Texasu, a z drugiej podjudza mieszkańców do rewolty. W prasie pojawia się mnóstwo artykułów, udowadniających konieczność aneksji Texasu.

Są oczywiście i przeciwnicy wojny. Twierdzą, że „aneksja Texasu w najbliższym czasie bez zgody Meksyku będzie wydarzeniem, kompromitującym nasz charakter narodowy, wciągającym nas w wojnę z Meksykiem, a możliwe i z innymi państwami”. Lecz większość w rządzie popiera aneksje. 2 marca 1836 roku został przyjęta „deklaracja niepodległości” Texasu. USA wspiera separatystów z Texasu pomocą wojskową.

Pikantny szczegół – Meksyk na ten moment już zrezygnował z niewolnictwa na swoim terytorium, USA nie. Zaczynają się pojawiać głosy o tym, że to „Krucjata posiadaczy niewolników i spekulantów przeciwko Meksykowi, który zrezygnował z niewolnictwa oraz próba poszerzenia i utrwalenia systemu niewolnictwa i handlu niewolnikami”.

U.S._Territorial_Acquisitions

Kongres USA przeznacza 1 milion dolarów dla wsparcia separatystów w Texasie. Ogłasza również nabór 10 tysięcy ochotników w celu „ochrony południowo-zachodniej granicy USA od potencjalnej inwazji Indian i w związku z zamieszkami w Texasie”. Prezydentem Texasu zostaje rasista Sam Houston, który oświadcza: ” W Texasie szaleje wojna o zagładę, wojna barbarzyńców i despotów, którą prowadzą maniacy Indiano hiszpańskiego pochodzenia oraz murzyni przeciwko cywilizacji i angloamerykańskiej rasy”.

Samuel_houston
Samuel Houston

Houston się zwraca do rządu USA z prośbą o wsparcie Texasu: „Niech armia USA wejdzie do Texasu i powie rozbójnikowi de Santa Anna – Stop! Wielki humanitarny naród nie będzie po chichu stać i patrzeć, jak praworządność, prawa konstytucyjne i człowieczeństwo są deptane tuż koło jego drzwi. Zaniepokojony rząd nie może cierpieć takiej sytuacji koło własnej najbardziej wrażliwej, najważniejszej granicy, która obowiązkowo doprowadzi do krwawego natłoku i wojny z dzikusami i okropności powstań murzyńskich w kraju”.

W 1845 roku Texas przyłącza się jako 28 stan, co doprowadza do przerwania kontaktów dyplomatycznych pomiędzy USA a Meksykiem. Prasa kontynuuje publikacje artykułów przedstawiających USA jako ofiarę. «New Orleans Commercial Bulletin» pisze: „Stany Zjednoczone  wycierpiały z powodu oskarżeń i niesprawiedliwości ze strony Meksyku jak żaden inny naród”.

Zaczyna się przygotowanie opinii publicznej do aneksji Kalifornii. Meksykanów określa się narodem „na nie o wiele wyższym poziomie niż murzyni”. «Hartford Times» w 1845 roku pisze: „wojny nie da się uniknąć, dlatego niebiosa wzywają Amerykanów uratować tę ziemie (Kalifornię) z rąk niegodnych i przekazać w ręce ludzi, którzy wiedzą, jak służyć woli niebios”. «Nashville Union» w 1846 roku twierdzi, że Kalifornia musi być dołączona do USA, gdyż w chwili obecnej „meksykanie nie dorośli do demokracji”. «Illinois State Register» zadaje pytanie: „Czy ten raj będzie cierpieć pozostawiony w nieruszonej formie, z bezużyteczną obfitością?” «New York Herald» pisze: ” zgodnie z „wolą Boga” te terytoria muszą należeć nie do leniwego Meksyku, lecz do ludzi, którzy będą lepiej z niej korzystać, aby powiększyć Boże błogosławieństwo dla ludzkości”.

USA_Territorial_Growth_1850

Senator Dwayne McDuffie stwierdza, że on w ogóle nie widzi innej możliwości jak wytłuc co do jednego wszystkich meksykanów. Rozpoczyna się wojna. A później przypadkowo w Kalifornii znajdą złoto.

W latach 40 XIX wieku Doktryna Monroe’a oraz zachęty ku solidarności posłużyły przykrywką do przyłączenia ponad połowy terytorium Meksyku (obecne stany Texas, Kalifornia, Arizona, Nevada, Utah, Nowy Meksyk, Kolorado i część stanu Wyoming) w wyniku wojny w latach 1846-48.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Agresja USA: „przeznaczenie losu”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s