Ciekawe czasy

Tak zwany cywilizowany zachód za późno się obudził, bo przez cały okres XIX i XX wieków pod pojęciem cały świat rozumiał tylko siebie. „Na całym świecie”, „Cały świat uważa” do dziś w mediach zachodnich, oznacza jednomyślność elity USA oraz starej Europy, częścią której nie jesteśmy. Jak mawiał H. Kissinger, globalizacja to inny termin na amerykańską dominację nad
światem. 

Rosja została spoliczkowana i wyrzucona publicznie z G8. I jakoś cicho w eterze o G7, bo twór jest sztuczny. Po co amerykanie mają zbierać pozostałą szóstkę, mogą zakomunikować swoje oczekiwania poprzez ambasadorów. I znów, „cały świat” pisze o szczycie G20 w Brisbane w podobnym stylu :

Rzadko się zdarza oglądać tak spektakularną, wizerunkową porażkę czołowego polityka tak jak to widzieliśmy w Brisbane w Australii na światowym szczycie G20. Wyjeżdżający wcześniej Putin tłumaczący się, iż musi się wyspać przed poniedziałkowym pójściem do pracy na Kremlu wywołał wesołość politycznych komentatorów. Atmosfera słonecznego Brisbane była nie do zniesienia dla rosyjskiego niedźwiedzia a powszechna krytyka agresywnych działań na wschodzie Ukrainy przelała czarę goryczy. Putin wrócił z podwiniętym ogonem do swojego matecznika.

Lecz zachód to tylko kawałek świata, co prawda najbogatszy, najbardziej komfortowy, najbardziej bezczelny. I ostatnia cecha nie jest zarzutem, tylko podkreśleniem atutów. G20 to jednak najwyraźniej mocny sygnał od przywódcy Chin, że Stany Zjednoczone mają otworzyć swój rynek, co oznacza dla nich uśmiercanie realnej gospodarki USA. biorąc pod uwagę planowaną umowę handlową USA-UE, to planowanie uśmiercania gospodarki krajów Unii i wtedy da się zrozumieć dlaczego wielka Brytania się zastanawia nad opuszczenie projektu pod tytułem UE. Zniesienie barier handlowych zawsze jest korzystne dla mocniejszego.

Najwyraźniej globalizacja się nie udała i projekt nowego porządku świata (NWO) zastopował, więc elita poszła inną ścieżką zastępując „wielki porządek” nie mniej wielkim chaosem na Bliskim Wschodzie. Cel jest prosty, jeżeli nie chcecie sami, zgodnie ze światowym zarządem oddawać nam część swoich dochodów, no to zrobimy tak, aby tylko u nas było bezpiecznie. Projekt „wielki chaos” lub „kolorowe rewolucje” jednak zastopował w Syrii. No problem. Użyta w Syrii broń chemiczna zagraża bezpieczeństwu USA. Jakiś rusek na drodze? A masz „kolorową rewolucje” i oburzonych Ukraińców. Szybki Rebranding Al-Kaidy i mamy salaficką organizację terrorystyczną. Problem jest wszędzie, tylko nie w USA.

Putin tym nie mniej „wybaczył” dług Kuby, coś koło 20 miliardów USD i dostał prawo wydobycia ropy tuż przy USA, a tym samym dostarczania, mimo istniejących przecież i nadał obowiązujących sankcji, ropy dla gospodarki Fidela. Putin co prawda zrezygnował z pomysłu ponownego otworzenia stacji w Lourdes na Kubie, ale to nie zmiękczyło amerykanów i w odpowiedzi dostał partię sankcji. Następnie „ktoś” trafił malezyjski Boeing 777 i zachód znów przemówił jednogłośnie używając starego określenia „cały świat”. Ja specjalnie obserwowałem publikacje w Chinach i tam wskazywania winowajcy nie nastąpiło.  A to jakieś 20% „całego świata”.

Dlaczego nagle Rosja wraca na Kubę? Chiny inwestują w Kanał Nikaraguański, a Rosja zapewnia  wsparcie wojskowe i polityczne. Rosja tym samym wykonała niezbyt poprawny ruch geopolityczny wchodząc razem z Chinami w projekt, który jest alternatywą dla Kanału Panamskiego kontrolowanego przez Stany Zjednoczone. Raczej widzę ten projekt z punktu widzenia Chin jako karta przetargowa, gdyż Chiny i tak, poprzez podstawioną z pewnością „demokratyczną” firmę, dobrze zarządzają kanałem w Panamie i mocno inwestować w konkurencyjny projekt nie będą. Modernizacja kanału w Panamie przede wszystkim jest skierowana na umożliwienie dostaw gazu z USA na rynki Azjatyckie, przede wszystkim dla Japonii i możliwe dlatego po wizycie Obamy planowany przyjazd Putina w Japonii już nie miał sensu.

Biorąc pod uwagę, że kapitalizm to ciągle rozwijająca się gospodarka a rozwijać się już nie ma gdzie, czekają nas ciekawe czasy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s