Świat gangsterów i złodziei

Będę musiał się umówić z czytelnikiem na pewne reguły, aby nie wchodzić w zbędne dyskusje i nie tracić czasu – kilka wyjaśnień.

Podstawowy podział między ustrojami to traktowanie złodziei:
  • złodziejski ustrój, kiedy jedni okradają innych
  • teoretyczny, docelowy miejmy nadzieje, normalny ustrój, gdzie ustrój uniemożliwia okradanie jednych przez innych.

To podstawowa różnica. Kapitalizm – nie kapitalizm, komunizm – nie komunizm, to wszystko jest drugorzędne.

Kapitalizm – jeden z układów złodziejskich, posiadający specyficzny dla obecnych czasów rodzaj kradzieży. Mianowicie – zawłaszcza cudzą własność za pomocą kapitału – poprzez dystrybucje dochodów według kapitału.
Przed kapitalizmem mieliśmy feudalizm – co w praktyce oznaczało „prawie kapitalizm”, podczas którego cudza własność była zawłaszczana poprzez posiadanie  ziemi, którą można traktować jako pewien rodzaj kapitału – szlachta zawłaszczała produkcje na podstawie prawa do ziemi.
Przed feudalizmem zawłaszczanie odbywało się siłą. Czyli niewolnictwo. Arystokrata to bandyta odbierający cudzą własność siłą.
W sumie, począwszy od Starożytnego Egiptu istnieje jeszcze jeden, ciągle eksploatowany sposób na zawłaszczanie cudzej własności – to masowe oszustwo religijne, w którym własność kogoś innego jest zawłaszczana przez „hodowców jeleni” – księży.
Więc mamy trzy rodzaje kradzieży: bezpośredni rozbój, prywatna własność środków produkcji i oszustwo poprzez wkręcanie ciemnoty.
 
Te elementy występują wśród kryminalistów – i wtedy nazywamy ich bandytami, złodziejami lub oszustami. Arystokrata to bandyta, siłą odbierający efekty pracy, Kapitalista to złodziej, zawłaszczający efekty pracy niezauważalnie dla większości oraz księża, poprzez wprowadzenie w błąd, zmusza swoje ofiary na ofiary.
Problem polega na tym, że koniec kapitalizmu nie oznacza przejście do normalnego ustroju – czyli likwidacji okradania większości przez mniejszość.
W najlepszych układzie to tylko zmiana głównego mechanizmu przywłaszczania własności.
 
I aby odpowiedzieć na pytanie co nas czeka, wystarczy odpowiedzieć na pytanie obserwując świat, jakie bardziej efektywne metody kradzieży się pojawiają. Poprzez lepszą efektywność te metody będą wypierać obecne. Szukamy więc odpowiedzi na pytanie: jak będzie wyglądał ustrój przy zdominowaniu przez nową metodę kradzieży. 
Tyle.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s