Taniejąca ropa a kurs rubla – efekt karpia

Szydzenie z Rosji lub z Rosjan, podsycanie ogólnej nienawiści to w Polsce wdzięczny temat. Co tam dużo ukrywać, nie lubimy okupantów i już. Bo zabrali nam naszą przyszłość, bo każdy uważa, że gdyby nie to, byśmy żyli co najmniej tak dobrze jak w Hiszpanii lub Grecji. Taniejący rubel dał nam pole do popisu… i ukazał słabość umysłowa.

Nie było takiego” eksperta”, który by taniejący rubel nie powiązał z „kosztami Krymu” i taniejącą ropą. W głowach bateryjek każda historia, opowiedziana przez ekspertów, jest dobra. Ropa tanieje, więc rubel przez to traci. Ukraina ma problemy, więc rubel tanieje. Przecież to logiczne, nieprawdaż?

Tym nie mniej o tym, że ropa będzie taniała mówił w swoich analizach minister finansów Rosji Alexei Kudrin. W kwietniu 2011 roku zapowiedział spadek cen na ropę, co prawda na koniec 2013, do poziomu 60 USD i utrzymanie się tego poziomu przez pół roku.

Rosja zmagała się jeszcze z jednym problemem – zbyt drogim rublem. Analizy Instytutu Ekonomii wskazywały, że oczekiwany poziom rubla to 45-48 USD. Taka operacja jednak musiała potrwać, aby rosyjskie społeczeństwo nie zorientowało się zbyt szybko. A czas to pieniądz.

Warto wiedzieć więc, że taniejący rubel nie jest związany z wartością ropy.

ropa_2014

Zbyt często przyjmujemy, że ogólne polepszenie się stanu jest związane z zużytą przed tabletką. A jeżeli lekarz powie, że to właśnie przez ten lek, nie staramy się nawet tego analizować. Doświadczyliśmy jednak czegoś innego. O tym, że taniejąca ropa nie ma wpływu na rubla bezpośrednio można było się przekonać samemu, np. obserwując kursy walut innych krajów, gdzie dochody budżetu z ropy są znacznie większe niż te w Rosji. Można było również przejrzeć zachowanie się cen ropy i wartości rubla w 2008 roku, kiedy ropa zaliczyła spadek z 140 USD do 30 USD. Utrata wartości ropy w przedziale pomiędzy majem 2008 a grudniem wynosiła -65,55%. Wtedy kurs rubla podskoczył o 17%. A to czas ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego rynków finansowych i bankowych (od 2007 roku).

Kurs ropy 2008:

ropa_2008

 

Kurs rubla 2008:

rubel_2008

A wiec zbyt drogi rubel. Rubel zaczął bardzo powoli „tracić” już w marcu 2013 roku.

rubel_2013

Różnica pomiędzy sytuacją w 2008 roku a w 2014 jest taka, że Bank Centralny Rosji nie zaingerował w 2014 roku. To naiwni myślą, że kurs będą utrzymywać po to, aby Rosjanin mógł jeźdźić do Zakopanego.  Najwyraźniej kurs rubla 30-33 USD przeszkadzał w imporcie i wpływał na dochody budżetowe w rublach, dlatego Bank Centralny wykorzystał dobrą sytuację, kiedy nic nie robiąc mógł osiągnąć swój cel długoterminowy w bardzo krótkim okresie. Oczywiście przebicie poziomu 48 USD to już dzieło licznych spekulantów, dal których jest to bardzo dobra okazja. I nie należy szukać ich tylko na zachodzie. Chociażby tak nielubiany przez nas Gazprom sprzedaje swoje produkty za dolary, a wypłaty dla swoich pracowników uiszcza w rublach. Dla takiego giganta koszty pracowników w kilka miesięcy spadły o 40%. Jeżeli przejrzysz listę 150 największych firm w Rosji to się przekonasz, że zdecydowana większość jest zarejestrowana za granicą.

Wysoki kurs rubla to zbawienie dla eksporterów, niski – dla importerów. Przy czym importerów należy podzielić na dwie grupy. Pierwszą, importerów krytycznych dla gospodarki towarów oraz drugą,  importerów produktów szybkozbywalnych. Kurs to wynik „gry” pomiędzy tymi grupami. Dzisiaj jeszcze nie znaleziono odpowiedniego kursu dla tych dwóch grup, więc toczy się wojna. Choć pewny trend stabilizacji już widać:

ruble_2014_12

Trzeba również brać pod uwagę fakt, że te największe 150 firm rosyjskich kredytują się na zachodzie pod gwarancje państwowe i zabezpieczeniem są Rezerwy walutowe i rezerwy dewizowe.

Wyprowadzenie spod kontroli zachodu znacznych ilości spowodowało zmniejszenia poziomu gwarancji w stosunku do wysokości kredytów. A to zwiększone ryzyko dla zachodnich bankowców, czytaj elity. Jakie były sankcje USA wobec Rosji? Blokowały one aktywa pięciu rosyjskich firm zbrojeniowych oraz pięciu firm naftowych: Gazpromu, Gazprom Nieftu, Łukoilu, Surgutnieftiegazu i Rosnieftu. Uderzały w największe rosyjskie przedsiębiorstwa takie jak Gazprom Bank, WTB (VTB) czy Sbierbank – największą rosyjską instytucję finansową. 

Wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział Reuterowi, że restrykcje wymierzone w firmy naftowe mają na celu zablokowanie wydobycia ropy i gazu ze złóż głębinowych, łupkowych oraz w Arktyce.

Czyli zwykła konkurencja.

Rozmówca Reutera wyjaśnił też, że sankcje, które obejmą rosyjskie instytucje finansowe, mają utrudnić Moskwie zarówno rolowanie długów, jak i pozyskiwanie nowego finansowania.

Kiedy wartość mieszkań przez skaczący kurs franka spadła poniżej wartości kredytu, niejeden się zdziwił aktywnością banku wobec niego. Obserwujemy więc aktywność banku w skali globalnej.

Ogłoszenie sankcji było skoordynowane z Unią Europejską, która również wprowadziła nowe restrykcje wobec Moskwy, by ukarać ją za zaangażowanie w konflikt na Ukrainie.

To już dla bateryjek, aby się nie martwiły że chodzi tylko o „zabezpieczenie” kredytów. Co się dzieje kiedy kredytobiorca nie jest w stanie wypłacić odsetek? Własność przechodzi do rąk kredytodawcy. Przed tym się broni elita rosyjska.  Sankcje są de facto za wyprowadzenie zabezpieczenia kredytów. Walkę na wschodzie Ukrainy rozpoczęły nacjonaliści rosyjscy pokroju Girkina, a to siły zawsze destrukcyjne w stosunku do Państwa.

Kiedy zabezpieczenia kredytów zostały wyprowadzone, utrzymanie zbyt niskiego kursu waluty dla kredytujących się za granicą utraciło sens. Dlatego też Rosja zamiast rzymać pieniądze w papierach dłużnych na potęgę zaczęła kupować złoto. Właściwie dziś ropa jest sprzedawana nie za dolary jak sądzi większość, a za złoto. Dolar tu występuje tylko jako tymczasowy pośrednik.  Kredyty nadał są dostępne dla firm rosyjskich, choć i są droższe, bo tu, jako pewny pośrednik, występują Chiny.

Bank Centralny Rosji, bez ryzyk politycznych, nic nie robiąc, osiąga swój cel kursowy. Dopiero po przekroczeniu oczekiwanej wartości bank zareagował podnoszą stawki do 17%.  Aby odczuć jak mały to wpływ , przypomnijmy sobie, że w 1999 roku ta wartość wynosiła 80-85%. Dopóki gracze nie wyczują jaki cel chce osiągnąć Bank Centralny, kurs będzie skakał.

Tak, elita się nie martwi zdaniem rosyjskich bateryjek. Dziś „zły” zachód gra rolę kozła ofiarnego.

 

Reklamy

Jedna myśl na temat “Taniejąca ropa a kurs rubla – efekt karpia

  1. Trwa WOJNA O PIENIĄDZ i wobec zadłużonego dolara powstała antydolarowa koalicja rosyjsko-chińska.
    Jaka jest aktualna treść tej umowy?!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s