Kredyty w CHF, a fasadowość ustroju gospodarczego Polski

Dość dobry tekst wskazujący fasadowość tak zwanej władzy w tymczasowej RPna łamach Klubu Inteligencji Polskiej autorstwa Stanisława Adamczyka.

Żadne odpowiedzialne państwo – którego ustrój gospodarczy to ”społeczna gospodarka rynkowa” nigdy nie pozwoliłoby – tak jak robi to obecnie Rząd i Sejm RP – na dalsze indeksowanie podstawowego instrumentu finansowania mieszkalnictwa do instrumentu spekulacyjnego jakim stał się obecnie frank szwajcarski – CHF.

Warto przeczytać cały artykuł. Choć wymaga to kilku uwag.

Każda ideologia prowadzi do wytworzenia instytucji prawnych będących źródłem kontroli elity nad większością społeczeństwa.

Właściwie w każdym społeczeństwie samoczynnie pojawia się elita, która jest potężniejsza od większością społeczeństwa, a co za tym idzie stanowi też prawo. To, że obecne prawo przykrywa zwykłe oszustwo powoduje, że większość społeczeństwa nie tylko nie dostrzega procesu grabieży, ale uważa to za całkowicie legalne działanie. O mechanizmie grabieży za pomocą kredytu konsumenckiego pisałem w artykule Hipoteka, dlaczego powinna być zakazana.

Ale zdarza się tak, kiedy większość nieświadomie zmienia korzystniejszy układ na mniej korzystny – przykład temu zamiana ustroju PRL na IIIRP. Obowiązek zapewnienia lokali mieszkaniowych przerzucono na obywatela, który stanął twarzą w twarz z potęgą świata finansów.

Towarem rynkowym stała się także podstawowa potrzeba ludzka – potrzeba posiadania własnego mieszkania.

Problem nie dotyczy tylko garstki „frankowiczów”. Państwo płynnie się wycofało z gwarancji zapewnienia pracy i lokalu obywatelowi. To, że dziś akurat zbyt duże ryzyko kursu walutowego dotknęło niewielką grupę pokazuje, że jako społeczność nie jesteśmy w stanie się bronić.

 

W systemie gospodarczym zwanym „społeczną gospodarką rynkową” (Konstytucja RP) kluczowym zadaniem państwa jest eliminacja negatywnych efektów zewnętrznych działania wolnego rynku.

Problem z kredytami w CHF uwidocznia fasadowość ustroju gospodarczego określonego w Konstytucji RP. Nasze państwo nie czuje odpowiedzialności za dostęp obywateli do dochodu, za prowadzenie polityki mieszkaniowej dla najuboższych, a z drugiej strony pozwala na wieloletnie zadłużanie Polaków – agresywną sprzedaż niebezpiecznych instrumentów finansowych przez zagraniczne grupy finansowe. To sytuacja typowa dla państw skolonizowanych przez zagraniczny kapitał.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s