Konstruowanie fałszywych wspomnień o popełnieniu zbrodni

Angielscy naukowcy udowodnili, że za pomocą technik socjologicznych można wmówić ludziom urojenie, że byli ofiarami przestępstwa lub sami je popełnili.

Polecam cały artykuł:

 Abstract
Memory researchers long have speculated that certain tactics may lead people to recall crimes that never occurred, and
thus could potentially lead to false confessions. This is the first study to provide evidence suggesting that full episodic
false memories of committing crime can be generated in a controlled experimental setting. With suggestive memoryretrieval
techniques, participants were induced to generate criminal and noncriminal emotional false memories, and
we compared these false memories with true memories of emotional events. After three interviews, 70% of participants
were classified as having false memories of committing a crime (theft, assault, or assault with a weapon) that led to
police contact in early adolescence and volunteered a detailed false account. These reported false memories of crime
were similar to false memories of noncriminal events and to true memory accounts, having the same kinds of complex
descriptive and multisensory components. It appears that in the context of a highly suggestive interview, people can
quite readily generate rich false memories of committing crime.

Badanie prowadzone przez psycholog Julię Shaw odkryło, że jeżeli zapytać w odpowiedni sposób, niewinni ludzie mogą sfabrykować historie w swoich głowach z taką ilością detali, że zdołają przekonać samych siebie, że popełnili przestępstwo.  Żarty żartami, ale właśnie w ten sposób tysiącom ludzi na świecie wmówiono masowe zbrodnie komunistyczne, okupacje radziecką Gruzji i państw Bałtyckich, Wielką tysiącletnią Ukrainę i zbrodnie Stalinowskie.

Musiałem wykonać sporą pracę, aby oddzielić mity od faktów, postawić się w roli przywódcy państwa, które ledwie wyszło z kilkuletniej wojny domowej wspartej inwazją byłych „sojuszników”,  klękającą gospodarką, aby odtworzyć te czy inne decyzje. To nie gra fabularna (inaczej RPG), to szachy w trójwymiarze z kilkoma przeciwnikami na raz, przy ograniczonych zasobach i możliwościach przeciwników podmienić każdą figurę na inną. Zrozumieć Hitlera można tylko z perspektywy wojen XIX wieku, gdyż on był naturalnym następcą idei walki o kolonię i finalizował to, co nie udało się osiągnąć po I wojnie światowej. Zrozumieć Stalina można tylko wychodząc z punktu widzenia zewnętrznych zagrożeń. Wtedy rola licznych wojsk „okupacyjnych” staje się oczywistą koniecznością. To ciężkie ćwiczenia, kiedy przez brak doświadczenia, naiwności pewne ruchy wydają się głupie i naiwne. Dlaczego Hitler namówił Japonię na ugodę z ZSSR, mimo że ta pierwsza była przygotowana do ataku na ZSRR już w 1939 r.? Po co generał Erwin Rommel przybył do Trypolisu 12 lutego 1941 roku?

Na wszystkie te pytania otrzymuje się klarowną odpowiedź, kiedy patrzy się na fakty i je układa w logiczną całość. Wtedy i przemyślenia niedouków, że II RP powinna była połączyć siły w uderzeniu na ZSSR stają się oczywistą bzdurą, gdyż Hitler szedł tam gdzie i nakazuje wyprawa Fryderyka I Barbarossy.

„Zrozumienie, że te skomplikowane fałszywe wspomnienia istnieją i że „normalni” ludzie mogą sami je stworzyć, jest pierwszym krokiem do zapobiegania tym zdarzeniom”, powiedziała Shaw w oświadczeniu prasowym.

Badacze donoszą, że gdy porównali fałszywe historie, nieprawdziwe kryminalne wspomnienia były równie pełne szczegółów co fałszywe emocjonalne wspomnienia, nawet osiągając podobne wyniki w testach na pewność tych zdarzeń, jak wyraźnie pamiętają szczegóły i w detalach czuciowych, które zapamiętali studenci. To były te małe, prawdziwe detale, które przekonały studentów do większego kłamstwa.

Ludzie wierząc, że byli świadkami i ofiarami komunizmu, a tym łatwiej wierzą, że między wolnym rynkiem a kapitalizmem można postawić znak równości jak i  należy postawić znak równości między totalitaryzmem a komunizmem.

Przecież to jest proste: wszystko, co wykorzystujesz  jest wynikiem pracy ludzkiej. Oznacza to, że każdy dochód nie pochodzący z pracy jest kradzieżą, jakby tego nie nazywał przestępca. Ani gospodarka planowa, ani totalitaryzm nie są cechami komunizmu – komunizm nie uznaje prawa na kradzież. Kapitalizm wręcz przeciwnie. Prywatyzacja to oddanie wyników pracy milionów Polaków w ręce kilku osób.

Problem komunizmu to wcale nie miliony ofiar, totalitaryzm czy gospodarka planowa. Wolny rynek i komunizm to jak najbardziej funkcjonujący model.

Problem komunizmu – usunięcie możliwości przywłaszczania dochodów nie pochodzących z własnej pracy, w tym przywłaszczanie dochodów zgodnie z posiadanym kapitałem, a nie według wykonanej pracy. Realny problem komunizmu w naturalnym, samoistnym pojawieniem się złodziei, którzy mogą i stają się elitą.

Właśnie ta elita dokonała transformacji własności wszystkich Polaków na własność międzynarodowych bandytów i kilku Polaków.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Konstruowanie fałszywych wspomnień o popełnieniu zbrodni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s