Porządźmy razem

Ludzie się domagają współudziału w podejmowaniu decyzji mających wpływ na ich życie. Cóż, spróbujmy porządzić.

Problem z narodem zawsze jest ten sam – choć wśród ludu są profesjonaliści, ale oni zawsze są w mniejszości. Oceniając decyzje historycznych postaci należy się kierować logiką: nie wolno porównywać rzeczywistych decyzji w rzeczywistości z potencjalnymi decyzjami w „wydumanej krainie”.

To może porządźmy dziś razem: Jesteś przywódcą społeczności 1000 osobowej i dowiadujesz się, że zbiory żywności starczą na 960 osób. Człowiek ma swój próg przetrwania i jeżeli dostaje jedzenia na równi lub powyżej tej wartości – będzie żył biednie, ale długo. Jeżeli natomiast mniej – umiera.

Masz dwie możliwości, skazać 40 osób na śmierć, aby uratować 960 albo dać każdemu po równo i skazać wszystkich na śmierć.

Aby wprowadzić też nieco realnego życia, dodam trzecią – otrzymanie od sąsiedniego plemienia pożywienia dla tej 40 w zamian za dożywotnie przekazanie tej społeczności (1000 osób) do niewolniczej pracy na rzecz elity drugiego plemienia, a tobie zapewnienia życia w dostatku.

Reklamy

2 myśli na temat “Porządźmy razem

  1. Już dziś, teraz, podobne decyzje podejmuje tak zwane Ministerstwo Zdrowia…leczyć chorych na raka,czy może cukrzyków… Bo na tych ostatnich zarobią koncerny farmaucetyczne.
    A jak i na nich braknie to czy dla ich „dobra” sprywatyzowac (oddac w niewole) słuzbe zdrowia??

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s