Jemen.

Nie zdążyliśmy ochłonąć po chwilowym pokojem na wschodzie Ukrainy, a tu w innym miejscu rozpoczęła się inna. Jemen. Prezydent Jemenu uciekł do Arabii Saudyjskiej. Była angielska kolonia właściwie nie zeznała pokoju. Po odsunięciu ZSSR od światowej szachownicy w 1994 roku Jemen się połączył w jedno państwo. Usunięcie „imperium zła” jednak nie doprowadziło do spokoju i rozwoju. Jemen to 52% Sunnici i 46% szyici. Dlatego zawsze da się „uruchomić” proces, który kończy się wojną.

Choć od 1994 roku państwem rządził proamerykański polityk, to w 2011 roku na fali arabskiej wiosny stracił posadę. Akurat wtedy USA potrzebowały mniej porządku i więcej chaosu. Ten chaos i doprowadził do ucieczki obecnego prezydenta.
W 2014 roku Arabia Saudyjska była największym kupcem broni na świecie. Wahabici (Arabia Saudyjska) versus szyici (Iran) to walka o dominacje w regionie.
Należy przypomnieć, że wspierany przez USA Saddam Husajn prowadził z Iranem wojnę przez 8 lat, lecz bez większego skutku.
Wydatki na „obronność” Arabii Saudyjskiej w 2006 roku wynosiły 31 mrd USD, w 2010 – 45 mrd, w 2012 – 52,5. W 2014 – 64,4 mrd. USD.

Czy to dużo? Spójrzcie na mapę. A teraz porównajmy budżet do budżetu Rosji – 55 mrd. USD.

O co poszło? O miejsce. Bab al-Mandab – cieśnina pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim należącym do Azji, łącząca Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim.

To właśnie te „jaja”, za które można trzymać całą Europę. Przez tę cieśninę przynie cała ropa regionu. Cała ropa Arabii Saudyjskiej płynie tędy.

USA i Arabii Saudyjskiej udało się znacząco obniżyć ceny na ropę.

No i teraz 20 stycznia 2015:
Podczas wizyty rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu w Teheranie podpisane zostało porozumienie o rozszerzeniu współpracy wojskowej między Rosją a Iranem.”

Kolejny krok:
„Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała w Lozannie, że przedstawiciele sześciu mocarstw i Iranu uzgodnili „kluczowe parametry” ostatecznego porozumienia nuklearnego z Teheranem, które ma zostać zawarte do 30 czerwca.”

Jak to się rozwijało?

  • 10 lutego 2013 USA oskarża Iran o dostawy brodni do Jemenu.
  • 24 lutego 2013 ONZ wszczyna „kontrolę”
  • 5 lipca 2013 – zatrzymanie Chińskiego statku z bronią na pokładzie z Iranu do Jemenu.

Dziś, kiedy Iranowi za pomocą rebeliantów udało się „dojść” do strategicznego punktu, Koalicja bombarduje Jemen.

To, że w jednym przypadku (Ukraina) uciekający prezydent to samo zło, a w drugim przypadku (Jemen), uciekający prezydent to samo dobro nie powinien cię dziwić.

ZSSR to świat w miniaturze. Każda republika miała swój „produkt”. Zarządzanie zapewniania Moskwa. Kiedy zarządzanie przestało odpowiadać potrzebom, każdy zacząć ciągnąć w swoją stronę.
USA dziś zapewnia właśnie to zarządzanie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s