Proletariat nie ma ojczyzny.

Temat zaczął się od wciąż wyjeżdżających Polaków jak i prób ściągania ich z powrotem. Do tego
dolano oliwy do ognia – zaczęto wspominać o patriotyzmie i metodach, jakie będą niezbędne do powrotu rodaków. Przypomniał mi się dość popularny tekst rodaka z UK „Dlaczego nie wrócę?” A więc będzie o ojczyźnie i patriotyzmie. I jak zawsze, prosto z mostu – jak jest.

Najpierw przypomnę część listu:

Po studiach w końcu dotarło do mnie, że moje relacje z ojczyzną może opisać jedynie wulgarny język pijanej bramy. Jako człowiek raczej spokojny, nie lubię wchodzić oknem, kiedy wyrzucają mnie drzwiami. Z lekkim smutkiem pożegnałem kolegów i pojechałem ku zachodzącemu słońcu do miejsca, gdzie jest zagranica, a wszystko smakuje lepiej. Jak się z czasem okazało, do lepszego smaku szybko się przyzwyczaiłem. Jedyne zaskoczenie to to, że nie czuję się lepszym człowiekiem. Jestem natomiast bardzo szczęśliwy z faktu, że nie czuję się gorszy. Niebo, piwo i samochody są prawie takie same, ale jako rezydent jestem tutaj lepszy niż obywatel w swojej Polsce.

Cóż, bywa. Natomiast jeżeli spojrzeć prawdzie w oczy, to od razu da się zauważyć, że i tu i tam mamy kapitalizm. Co to za zwierz?

Co to jest kapitalizm?

Kapitalizm to ustrój, przy którym prywatna własność środków produkcji jest decydująca (z ewentualną obecnością publicznej własności).

I jeżeli przypomnimy sobie stratyfikacje społeczeństwa to będziemy w stanie wyjawić główne klasy społeczne:

  1. Burżuazja czyli kapitaliści
  2. Proletariat
  3. Samozatrudnieni

Z kapitalistami mamy jasność.  Gdyż tylko ta klasa posiada środki produkcji. A więc proletariat. A ten to co za jeden?

Odpowiedź brzmi: proletariat to każdy najemcy pracownik w przedsiębiorstwie prywatnym, czymkolwiek by to przedsiębiorstwo nie było i czego by nie produkowało, bez względu na osiągane dochody: fabryka, drukarnia, laboratorium, centrum analiz, itp

handsome-businessman-on-black

Nie ma więc znaczenia czy jest to pracownik fizyczny czy prezes banku – jest przedstawicielem proletariatu.

W ramach kapitalizmu „ojczyzna” to polana kapitalistów krajowych. Granice tylko chronią ich przed konkurencją – innymi kapitalistami. W związku z tym, w szczególności, historycznie zawsze w łatwy sposób handlowano terytoriami i dokonywano rozbiorów. Terytorium to projekt komercyjny, zapewniający obliczalną kwotę zysku teraźniejszym oraz przyszłych właścicielom. To proste. Dlaczego proletariat nie ma ojczyzny i łato ją opuszcza?

Z prostego powodu: ponieważ dla pracującej na kogoś osoby jest zupełnie obojętnie KTO jest jego właścicielem: Polak, Niemiec, Amerykanin, Żyd, ateista, katolik czy gej. Jaka jest różnica na kogo harować?

O tym co Polak utracił już pisałem, więc nic go tu nie trzyma. Państwo socjalistyczne gwarantowało ochronę obywateli przed kapitalistami, a więc wyzyskiem. I mimo tego, że większość wyjeżdzających tego nie rozumie, to czuje. Czuje, że skoro i tu i tam jest ten sam system, to może lepiej pracować tam, gdzie na życie pozostaje więcej?

A co daje to „więcej”? Większe możliwości, a więc też możliwość obiektywną wyboru lepszego jutro z szerszej listy dostępnych przyszłych stanów. A co to oznacza w praktyce? Większość wolność wyboru.

Stąd wniosek: państwo kapitalistyczne jest „ojczyzną” tylko i wyłącznie dla kapitalistów. Karmią się z tej polany. I to oni „promują” patriotyzm i zachęcają Polaków do powrotu.

Proletariusz natomiast nie jest w tym zainteresowany. Dla niego ten jest lepszy, który płaci więcej . A w jakim języku mówi, jakie wyznanie preferuje, w co wierzy bądź nie, to jego prywatna sprawa: dla proletariatu polskiego, polski kapitalista-pasożyta nie jest w niczym lepszy niż Żyd, Chińczyk czy Niemiec. Przez fakt wspólnego obywatelstwa, wspólnego pochodzenia etnicznego, czy wspólnej religii, dochód proletariatu nie wzrośnie ani o grosz.

Ale rodacy dalej mogą bronić lokalnych kapitalistów przed zachodnim kapitałem czy rosyjskim niedźwiedziem. Kto im zabroni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s