Łotwa. Krótka historia dumnego kraju

Łotwa, kraj który najdłużej w swej historii był pod niemieckim panowaniem i szwedzkim. Następnie trafił, zresztą jak i Polska, pod panowanie Imperium Rosyjskiego. Po I wojnie światowej po raz pierwszy, na krótko, państwo uzyskało niepodległość. Jest tam muzeum, znajdujące się w centrum stolicy Łotwy – Muzeum Okupacji w Rydze. Dlaczego okupacji? Gdyż…

Gdyż Łotysze dziś uważają, że w 1940 roku na siłę zostali włączeni do ZSSR i żałują straconych lat, zapatrując się na niemiecki dobrobyt. Przed II Wojną Światową na Łotwie były bardzo mocne antyradzieckie i pro-niemieckie nastroje. W 1941 roku kraj okupują naziści. W efekcie wszystkie ziemie zostają uznane za własność niemiecką. Otwiera swoje przedstawicielstwo «Ansiedlungsstab» – organizacja, która koncentruje się na osiedlaniu się w Łotwie niemieckich kolonistów. I zgodnie z wolą narodu, w kraju powstają nowe 48 więzienia, 23 obozy koncentracyjne oraz 18 Getto żydowskie. Populacja Łotwy zmniejszyła się o 400 tys. osób (ponad 20% ogółu), 279,615 ludzi zostało „przyjętych” do pracy przymusowej w Niemczech. W 1944 roku kraj powrócił do ZSRR.

0401142218296

 

Oznacza to, że niepodległy kraj był dopiero pomiędzy 1918 a 1940 rokiem, a przez trzysta lat przed był częścią imperium, a po częścią związku państw. Lecz po wojnie dzieją się cuda – Łotwa staje się najbardziej uprzemysłowioną republiką.

Na Łotwie produkowane są wszystkie fajne radia w ZSSR, telefony, jedyny minibus (RAF – fabryka autobusów w Ridze), prawie wszystkie radzieckie pociągi i wagony (W tym ER-200 – pociąg osiągający prędkość 200 km/h).

2203_005y

er200

 

 

27 lipca 1989 Rada Narodowa podjęła uchwałę o samodzielności gospodarczej Łotwy. Łotwa zasmakowała owoców niepodległości. A jako bonus, postanowiła zdusić wszelkie inicjatywy radzieckie. Dokładnie, dla wszystkich Rosjan stworzyć warunki nie do zniesienia. Wszystkie fabryki zamknięto, wszystkich wygoniono. Wolny rynek miał zrobić resztę. Wszystkie rynki zbytu zostały utracone, wszystkie łańcuchy dostaw przerwane (surowce jednak to podstawa każdej produkcji). Rosjanie, którzy nie mogli nawet pomarzyć o państwowych posadach, zmonopolizowali cały biznes. Teraz cały duży biznes na Łotwie jest rosyjski.

 

Demografia Łotwy (1941 – 1945 okupacja III Rzeszy, 1945-1989 okupacja ZSSR, po 1989 – wolna Łotwa):

lotwa

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s