Gdyby uswiadomić ludziom…

Czytając komentarze czasem się dziwie ludziom, jak bardzo odbiegają w swoich przekonaniach od otaczającej ich rzeczywistości, uważając, że skoro im to co czytają się nie podoba, to muszę się mylić. Tymczasem mój cel – nie oszukiwać siebie. Kto rozumie, ten zrozumie, kto nie, to nie. Nie mam zamiaru kogoś przekonywać i komukolwiek cokolwiek uświadamiać. I właśnie, uświadamiaj, nie uświadamiaj…

Nieco wyrwane z kontekstu: „…gdyby uswiadomic ludziom, ze w tamtym czasie sowieci oferowali wiecej.”

Otóż daleki jestem od uświadamiania ludziom czegokolwiek z jednej prostej przyczyny. Dobrze by było zbudować perpetuum mobile, kto by nie chciał? Ale tracić na to czas?

Uświadomienie ludziom czegokolwiek, prawdy czy nie prawdy, nie ważne, to po pierwsze proces, po drugie kosztuje.

I skoro kosztuje, to mając dwie konkurencyjne siły, wygrywa ten, który dostarcza informacje do większej ilości odbiorców i szybciej. A szybciej uświadomić ludziom łatwe „do zjedzenia” kłamstwa – taka nasza natura i poziom. Jeżeli nikt Cię nie nauczył nieufności wobec informacji, nawyku sprawdzania danych, a swoje danie opierasz o opinie autorytetu – jesteś jak dziecko we mgle. Da się wmówić, że w Australii od zawsze tylko mężczyźni rodzili. A jak ty nie uwierzysz, jutro do ciebie wpadnie sąsiad i opowie tobie, ciemnocie co wszyscy już wiedzą.

Samych technik manipulacji jest kilkanaście.

No i a propos sowietów – sowieci to komuniści. Aby móc cokolwiek uświadamiać ludziom, trzeba do nich z tą informacją dostrzec. I wymaga bardzo wysokiego GRP. Aby to osiągnąć, niezbędna jest częstotliwość i spora  ilość odbiorców z grupy docelowej. A to kosztuje

Idea komunistów to podział zysków według wykonanej pracy, kiedy kapitaliści opowiadają się za podziałem według kapitału.

Podsumowując, aby cokolwiek ludziom uświadomić, niezbędny jest…nie nie zgadniecie… kapitał.

No i po co miałby kapitał finansować uświadamianie ludziom idei, że skoro towary i usługi to efekt pracy, to i podział zysków powinien się odbywać według wykonanej pracy?

 

 

Reklamy

2 myśli na temat “Gdyby uswiadomić ludziom…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s