O socjalizmie marzenia obywateli

Bardzo często można spotkać pogląd o komunizmie jako pewnym rodzajem ascezy i aby u czytelnika pozostał niesmak, dodają czarnobiałe zdjęcie niezbyt wyposażonych mieszkań z czasów PRL. Jest to oczywiście mylące i robione bardzo często celowo.

 

Socjalizm (jako stadium przejściowe) i dalej komunizm wcale nie oznacza Ascetyzmu.

Socjalizm i dalej komunizm tylko i wyłącznie zabraniają kradzieży cudzej pracy. Oznacza to, że wyzysk człowieka przez człowieka jest zakazany. Każdy żyje z wyników swojej pracy i nikt z eksploatacji innych. Można sobie odpowiedzieć komu to przeszkadza i tak mocno podkreśla cechy, które wystąpiły obiektywnie, ale nie są cechami danego ustroju. Jak mawiał jeden co księżyc ukradł: ”hołota mogła tryumfować, socjalizm to był ustrój hołoty dla hołoty, można powiedzieć.

Socjalizm, czyli kiedy podział zysku odbywa się zgodnie z wykonaną pracą, a nie posiadanym kapitałem (poprzez posiadanie środków produkcji i eksploatację innych poprzez najem siły roboczej).

Stąd też znane „Od każdego według jego zdolności, każdemu według jego potrzeb”.

 

Tymczasem, aby „dojechać” do komunizmu, niezbędne jest osiągnięcie stosownego potencjału produkcyjnego. A na to się składają ludzie i środki produkcji.

A wraz z rozwojem sił wytwórczych (nauka, technologia, inżynieria, edukacja, kultura) zwiększa się ogólny dobrobyt wszystkich obywateli. Tu kluczowym słowem jest „wszystkich”. Stąd podnosząc dobrobyt wszystkich warstw, jest on „wolniejszy” i mniej odczuwalny, a zarazem bardziej wymagający. Z tym problemem zderzyły się obecne Chiny np. Będziemy więc świadkami podnoszenia poziomu życia w socjalistycznych Chinach dla większej niż dotychczas części społeczeństwa.

 

Warto jednak pamiętać, że główną cechą socjalizmu (i dalej komunizmu) jest zakaz prywatnej własności na środki produkcji, a nie zakaz posiadania 300 metrowego jachtu.

W kapitalizmie, kapitaliści żyją poprzez kradzież części cudzej pracy i dlatego widzimy „blask i ubóstwo”. Powalający poziom dobrobytu złodziei „życia” i ubóstwo życia pracowników.

Poziom „PRLowski” był skromny z przyczyn obiektywnych:

  1. Było to konieczne, aby przywrócić gospodarkę kraju po wojnie, nadrobić utratę milionów, nie mówiąc o prawie kompletnej utracie dachu nad głową dla pozostałych.
  2. Było to konieczne, aby utrzymywać wraz z ZSRR parytet zdolności obronnych, gdyż „obóz” socjalistyczny był faktycznie otoczony przez kraje kapitalistyczne.
  3. Było to konieczne, aby zapewnić poprawę standardów życia dla wszystkich grup ludności, a nie tylko dla wybranej górnej części 10-15% obywateli.

Były też subiektywne powody – do władzy w PRL doprowadzono ludzi, którzy byli komunistami tylko z nazwy i pokazali taki socjalizm, że ludzie rzucili się w ręce wielkiego kapitału.

Waćpanu dziw pewno, żem spod jego ręki żyw wyszedł? Sam też sobie przyznaję, że niemała to sztuka. 

Taki sam numer wykręcono również w Bułgarii – nikt nie chce słyszeć o socjalizmie.

Wiedząc o tym wszystkim, po prostu nie mogę zrozumieć, kiedy słyszę, „obiecano nam komunizm, ale nic dostaliśmy” lub, że kapitalizm oferował więcej.

Ale kto miał dać? Partia, rząd, a może Stalin? Czy ci co pracowali w produkcji i rolnictwie? Tak wielu z nich marzyło, że ktoś im coś da za darmo.

Stalin i bolszewicy po raz pierwszy w historii ludzkości stworzyli warunki, dzięki którym moglibyśmy budować komunizm i sami sobie zapewnić taki poziom życia, jaki zdołamy osiągnąć. A ty, leniwy i chciwy, marzyłeś, że ktoś ci coś da bez wysiłku, bez konieczności ponoszenia kosztu budowy gospodarki od podstaw, na tyle niezależnej, aby dało się wytrwać. Ale zamiast tego kradłeś i cieszyłeś, bo „Państwowe, czyli niczyje”, nieprawdaż? Kradli wszyscy, kradli jak jeden mąż. W końcu wam coś skradli. Co tu można było budować wśród podkradających u siebie nawzajem ciułaczy. I co najważniejsze, dla kogo i po co?

Dla nich?

m.2613_poznan-1956

Przecież oni nie są w stanie tego pojąć. Skradli księżyc im ich własność, a ci dalej:

2012-12-17_1355760401

 

Więc teraz siedzicie w głębokiej D… i znów narzekacie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s