Winny, bo żeś słaby. Świat bandytów w praktyce.

Amerykański sąd uznał, że władze Iranu mają wypłacić odszkodowania warte łącznie 10,5 mld USD ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r.„. Niby nic, ale…

Sędzia George Daniels stwierdził, że Iran nie był w stanie udowodnić iż nie brał udziału i nie wspierał zamachowców podczas ataku na WTC i Pentagon.

Przeczytaj jeszcze raz – Iran nie był w stanie udowodnić, że nie jest winny.

Domniemanie niewinności – zasada, według której każda osoba jest niewinna wobec przedstawianych jej zarzutów, dopóki wina nie zostanie jej udowodniona. Zasada domniemania niewinności sięga swymi korzeniami prawa rzymskiego (domniemanie dobrej wiary – łac. praesumptio boni viri).

Zasadę tę przyjmuje się za oczywistą dla współczesnych państw prawa. Jest ona gwarantowana zarówno przez prawo krajowe poszczególnych państw, jak i przez prawo międzynarodowe.

Prawo międzynarodowe

  • Art. 11 ust. 1 Powszechna Deklaracja Praw Człowieka stanowi, że: Każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki jego wina nie zostanie mu udowodniona zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym miał wszystkie gwarancje konieczne dla swojej obrony;
  • art. 14 ust. 2 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych przewiduje, że: Każda osoba oskarżona o popełnienie przestępstwa ma prawo być uważana za niewinną aż do udowodnienia jej winy zgodnie zustawą;
  • art. 6 ust. 2 Europejska Konwencja Praw Człowieka potwierdza, że: Każdego oskarżonego o popełnienie czynu zagrożonego karą uważa się za niewinnego do czasu udowodnienia mu winy zgodnie z ustawą.

 

Podsumowując, z tego wynika, że USA nie jest państwem prawa i dla sędziego George`a Danielsa nie jest oczywista zasada domniemania niewinności.

30 września 2015 ten sam sąd odrzucił roszczenia krewnych ofiar przeciwko Arabii Saudyjskiej. Sędzia okręgowy George Daniels powiedział, że Arabia Saudyjska, jako suwerenne państwo, ma immunitet i na podstawie prawa Stanów Zjednoczonych nie może zostać zobowiązane do zapłaty żądanej kwoty.

A Iran z tego wynika, to…

 

Reklamy

2 myśli na temat “Winny, bo żeś słaby. Świat bandytów w praktyce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s