Tian’anmen – dzień mądrości politycznej.

4 czerwca minęła rocznica „Masakry na Placu Tiananmen”, wydarzeń, które o włos nie zniszczyły obecne Chiny.

Wszystko się zaczęło 15-17 maja 1989 od wizyty do Chin demokraty i ostatniego przywódcy Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Gorbaczowa i zainspirowanego przez niego i jego właścicieli, zamachu stanu według znanych już dziś „kolorowych scenariuszy”.

W ZSRR ten scenariusz został zrealizowany dwa lata później i zniszczył ZSRR. Jednak w przeciwieństwie do Związku Radzieckiego w 1991 roku i Ukrainy w 2014 roku, rząd chiński surowo stłumił próbę zamachu.

W rezultacie, zamiast „demokratycznego rozpadu” na części – Mongolię, „Ujgurie”, „Tybet”, mimo obecności istotnych różnic językowych (w Chinach na codzień funkcjonuje 292 języków), i tak dalej – Chiny pozostały jednym silnym państwem i w przeciwieństwie do zniszczonego ZSRR i napuszonej Rosji, naprawdę są wielkim krajem.

Zarzuca się im, że w trakcie eliminacji buntu chińskie władze zabiły kilkaset osób. Ale jedno tylko doświadczenie ZSRR pokazuje, że chińskie władze w ten sposób uratowały miliony ludzi, których czekałaby nieuchronnie śmierć w trakcie rozpadu kraju, wojny domowej, a pośrednio – z rozpaczy i głodu w przypadku zwycięstwa „kolorowej rewolucji”.

Naturalnie można założyć, że wszystko, co powyżej liniowego trendu umieralności na podstawie danych za 10 lat od 1980 roku w ZSSR jest nienormalnym wzrostem śmiertelności w wyniku zmiany sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju po upadku socjalizmu i przywrócenia kapitalizmu w Rosji w 1991 roku. Na tej podstawie da się policzyć precyzyjnie ile kosztowało żyć brak radzieckiego odpowiednika masakry w Tian’anmen tylko w samej Rosji bez pozostałych 14 republik.

12,8 milionów osób. Dwanaście milionów osiemset tysięcy osób. 

To 19 krotnie więcej osób, niż skazanych na karę śmierci od 1923 po 1953 rok w całym ZSSR, a więc podczas rządzenia „krwawego” Stalina.

Dlatego Tiananmen jest godnym przykładem, by stać się symbolem odpowiedzialności i troski o przyszłość kraju i ludzi. Prawdziwej troski. Pamiętajmy o zmarłych idiotach i podziękujmy chińskiemu rządowi za światową lekcję odwagi.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Tian’anmen – dzień mądrości politycznej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s