Rupert Murdoch – człowiek, który wyprowadził Wielką Brytanię z UE?

„Jeden z największych magnatów medialnych na świecie i eurosceptyk – Rupert Murdoch – nie ukrywa, że od lat miesza się do polityki, wywierając naciski na swoich dziennikarzy.” – tak się zaczyna jeden z wielu, teoretycznie nic nie wnoszących artykułów Forbsa. Cóź, kiedy nasze wyobrażenie o rzeczywistości przeczy rzeczywistości, mądra osoba odrzuca swoje wyobrażenie, bez różnicy jak bardzo to wyobrażenie nie było by wspaniałe. Ale nie zwykły Kowalski, o nie. Przecież to ON decyduje, on wybiera. 

Czytamy dalej: „Decyzja o poparciu Brexitu przez najbardziej poczytną gazetę na Wyspach – należącą do Murdocha bulwarówkę „The Sun” – mogła zdecydować o wyniku referendum.”

„Mogła”, oczywiście nie oznacza „spowodowała”. To trzeba by było jeszcze udowodnić, ale jaką tezę stawia Paweł Strawiński, autor artykułu?

Właściciel kapitału zmanipulował czytelnikami na tyle, aby decyzja narodu była zgodna z jego oczekiwaniami.

Oczywiście popiera swoją tezę plotkami: „Jednak Trevor Kavanagh – były redaktor i felietonista gazety – jeszcze na długo przed głosowaniem powiedział BBC, że ostateczna decyzja o tym, czy poprzeć Brexit czy Bremain, i tak będzie należała do Murdocha.

Ale dalej stwierdza: „Chociaż należący do Murdocha „The Times” opowiedział się przeciwko opuszczeniu struktur Unii, inna jego gazeta – „The Sun” – usilnie lobbowała za Brexitem.”. Jedna ręka nie wie co robi druga? Mózg zawiódł? O nie, gazety zadbały o prawidłową demokrację ludu.

Co jednak autorowi się nie podoba?

„Od lat jest on jednoosobową dyspozyturą w swoim imperium, a jego media, zamiast opisywać rzeczywistość, w sposób patologiczny agresywnie się do niej mieszają.”

Zamiast opisywać rzeczywistość. Ok. Załóżmy, że gramy w pokera i wszyscy opisujemy rzeczywistość gramy uczciwie, zamiast patologicznie agresywnie się do niej mieszać, a JEDEN z graczy właśnie leje na to i manipuluje wynikami. Nietrudno sobie wyobrazić, że nagle JEDEN zacznie wygrywać, gdyż będzie miał przewagę. Co więcej, zdobywając przewagę i wygrywając, będzie mógł uzależnić od siebie przegrywających i nastawić ich przeciwko pozostałym, niezależnym graczom. 

To z kolei wymusi na pozostałych albo stosowanie tych samych lub lepszych zagrań albo doprowadzi do porażki. Na tym polega dobór naturalny (selekcja naturalna) – jeden z mechanizmów ewolucji biologicznej, wygrywa nie najmądrzejszy, nie najsprytniejszy, ani nie najbardziej uczciwy – wygrywa najbardziej dostosowany.

Warto też dodać, że i Forbes nie jest niezależny. Po prostu biznes. Axel Springer SE i Ringier AG to nie organizacje charytatywne.

Zadaj sobie pytanie: „Lekarz pyta, zostawić ci rękę czy odciąć„, a ty na to:

 

Widać, że ludzie po prostu głosowali na chybil trafił, bo dla nich wcale to pytanie nie brzmiało tak klarownie. Bardziej w stylu: jest problem, jaką metodę leczenia Pan/i wybiera, mikroprądy z zaawansowanym biosprzężeniem czy energię świetlną?

 

A co wybiera Anglik?

_90081630_leaveresult

Nie wygląda to na świadomą decyzje, nieprawdaż?

NIGDY ktoś, czyj biznes wart jest 6 mld dolarów nie pozwoli zdecydować o swoim sukcesie lub porażce oszołomom, którzy po głosowaniu szukają w googlu odpowiedzi na pytanie „What is the EU„. NIGDY.

Tak samo jak Kowalski nigdy nie uwierzy, że o niczym nie decyduje idąc z kartką do urny i wrzucając tam swoje „oczekiwania”, że od jutra chleba będzie więcej, a potu mniej. NIGDY. Nawet jak mu wprost o tym napisze jedna z gazet, to przyjmie to za „cechę żydowską” i nawet przez myśl mu nie przejdzie, że antysemityzm jest potrzebny wyzyskiwaczom jak piorunochron, który odciąga od kapitału uwagę siły roboczej. Bo nikt nie wpadnie na to, aby zadać sobie pytanie, a może jednak to nie Murdoch samodzielnie decyduje, a tylko reprezentuje czyjeś interesy?

665003303001_4675709406001_Murdoch

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s