Pyrrusowe zwycięstwo Chruszczowa

Pyrrusowe zwycięstwo administracji Chruszczowa podczas kryzysu kubańskiego doprowadziło do aktywizacji wojny globalnej końcówki lat 60-ch, skutkiem której okazała się klęska przyjaźnie nastawionych (lub co najmniej neutralnych) w stosunku do ZSSR sił w Europie w wyniku wystąpienia 1968 roku. W tym samym czasie  karawany ze złotem zaczęły przekraczać żelazną kurtynę (którą nota bene opuścił tak zwany Zachód) i wewnątrz, przede wszystkim ZSSR została odbudowana „piąta kolumna” : przede wszystkim wewnątrz KGB, Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego oraz Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wyprawa za granicę zaczęła się utożsamiać z dobrym dorobkiem i zwiększenia prestiżu. Kupować „piątą kolumnę” było łatwo i przyjemnie.

Reklamy

3 myśli na temat “Pyrrusowe zwycięstwo Chruszczowa

 1. Za Chruszczowa aparat państwowy ZSRR wyłamał się spod dyscypliny Stalina i rozwinął swoje „biznesowe” skrzydła. Zwyciężyła motywacja złodziejska a potencjał gospodarczy narodu był nadal marnotrawiony. Współczesna Rosja jedynie „udoskonaliła” ten stan rzeczy, co raczej budzi pesymistyczne skojarzenia.

 2. Stara prawda, świat nie jest taki jak się sam przedstawia czy też jak go oficjalnie się przedstawia. Do poruszonego tematu można podejść dwiema metodami, szkołami. Pierwsza, oficjalna, medialna, typowo propagandowa, mówiącą: było ładnie, płomień rewolucji się rozszerzał ale „komuniści” nie pozbyli się ludzkich przywar i poszli w kierunku bogacenia się, wykorzystując stanowiska, koneksje. Klasa robotnicza zaś obaliła swoja dyktaturę. Cwani kapitaliści zacierając ręce, rzucając paczki banknotów pozyskiwali dla siebie całe to towarzystwo. Dowody? Nie ma żadnych, prócz tego co czuje i wie pospólstwo, co zamieszcza się w oficjalnej historii by do końca to pospólstwo zbałamucić lub bo na coś takiego to wygląda.
  Druga szkoła oparta jest o teorie głoszone przez Anatolija Golicyna mówiące, krótko, że wszystko to gry i jeden wielki blef. Dowody? „Duże mnóstwo”. Pod warunkiem, że nie patrzy się na wszystko bezmyślnie, że politykę widzi się bliżej gry w szachy a nie zwykłego mordobicia.
  Kilka tematów do przemyślenia:
  – współpraca Golicyna z CIA,
  – zadyma wokół niego,
  – nowy porządek świata po IIWŚ i możliwości jego obalenia,
  – czym jest państwo i kto jest prawdziwą władzą w kraju typu ZSRR,
  – możliwości wykorzystywania emigracji politycznej i korzyści z wywoływania zapaści politycznych,
  – budowa tak zwanej opozycji w Polsce i dalej – Stan Wojenny.
  Można by wymieniać i wymieniać. Aż do najważniejszej, że nie jest to szkoła popularna i jest wyśmiewana przez plebs i różnych wazeliniarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s