Historia na jednej kartce papieru.

Prymitywny komunizm trwał dopóty, dopóki człowiek nie opanował konia i nie otrzymał możliwości rabowania stosunkowo odległych plemion. Choć rozbój sąsiadów istniał i przed, lecz sama idea wojny, jako rabunku sąsiadów – stosunkowo późniejsze odkrycie, co udowadnia etnografia. To było polowanie na ludzi. Nie było to podstawowym źródłem bogactwa ze względu na małą ilość ludności i po to pieszo się nie nachodzisz.

komunizm

Po opanowaniu konia, naloty stały się znaczącym sposobem przedarystokratycznych czasach do zbicia majątku. Hodowla zwierząt wprowadziła do obiegu niewolnictwo, co powinno się nazywać hodowlą bydła, gdzie bydłem są stada ludzi.

indians-soldiers

Niewolnictwo, wraz z rozwinięciem zbieractwa i płynnym przejściu do produkcji rolnej doprowadziło do osad, gdyż niewolnik samodzielnie zapewniał sobie jedzenie i nie musiał zmieniać pastwisk.

Osadnictwo – to przejście od archaicznych, „atakujących” bandytów do postaci bandytów stacjonarnych, sednem których było ściąganie haraczy i protofeodoalizmu (Polecam teorie państwa jako stacjonarnego bandyty. McGuire, Olson, 1996)

Oprócz niewolnictwa, możliwość nieograniczonej przemocy porodziła haracz (haracz na poziomie państw – reparacje wojenne): stacjonarni bandyci zaczęli ochraniaćstacjonarne społeczeństw od archaicznych, „atakujących” bandytów w zamian za przywłaszczenie działki z produkcji.

Właśnie haracz był podstawowym naprężaczem utworzenia się arystokracji. Arystokracja to potomkowie bandytów zyjacych z haraczy i umozliwienie dziedziczenia dochodów. Dlatego, że podstawowym źródłem dochodu była ziemia (ze względu na charakter społeczeństwa), główną, na równi z zapewnieniem bezpieczeństwa, metodą dorobku było przywłaszczenie ziemi w postaci kształtowania własności ziemskiej i uzyskania dochodów poprzez rynku najmu ziemi od arystokracji w zamian za opłatę w naturze.
Tak powstała zależność, niewonictwo (Debt bondage), które było o krok od kredytu. Tak społeczeństwo przeszło bezpośrednio do Feudalizmu gdzie bandytów zaczęto nazywać szlachtą, mieszaczy w głowie duchowieństwem, a bydło – chłopami.

Reeve_and_Serfs

No a dalej może już wiesz…

Arystokracja – potomkowie bandytów została wymieniona na oszustów – tych, którzy opanowali metody rozboju bez zastosowania przemocy. To nie przypadek, że za kratami kieszonkowcy i oszuści stoją w hierarchii wyżej od zwykłych rabusiów i złodziei.

Więc, w rzeczywistości, zmiana ustroju wprost zależy od pojawienia się nowego sposobu rozboju. A istniejące sposoby rozboju są zależne od obecnych mozliwości technologicznych. Co więcej, stare metody nie są zastępowane nowymi, tylko dochodzą do puli mozliwości.

Dlatego we współczesnym świecie jednoczesnie istnieją tylko z lekka zmienione stare metody. Dla przykładu – hipoteka to tylko nowa wersja pańszczyzny. Rożnica polega tylko w oderwaniu od konkretnego miejsca i anonimowości „Pana”, co bylo możliwe przez pojawienie technicznych możliwości kontroli niewolnika bez róźnicy na jego miejsce zamieszkania i dużymi możliwościami „Panów” polegającymi na anonimowej sprzedaży i kupowaniu niewolników i t.d.

Ważnym, ale oczywistym elementem historycznej ewolucji zostało pojawienie się możliwości technicznych globalnej kontroli, przymusu i przemieszczenia. Właśnie to jest sednem globalizacji: od zbioru suwerennych społeczeństw, w chwili obecnej jesteśmy świadkami przejścia do społeczeństwa globalnego i konkurencyjnej integracji „elit”. Pod pojeciem konkurencyjnej integracji należy rozumieć zbudowanie hirachicznego systemu stosunków opartych o suwerennych-wasalów w granicach elity globalnej i pół elit.

Równocześnie przejdzie proces optymalizacji liczebności niewolników i rozmieszczenia na kuli ziemskiej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s